Reforma zdravotnictví je nejsledovanějším bodem jednání vlády

Neschválení zdravotnické reformy může podle premiéra Mirka Topolánka vážně ohrozit koaliční vládnutí. Premiér to řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz před dnešním schvalováním balíku čtyř zdravotních reformních zákonů. Jejich projednávání kvůli výhradám menších koaličních partnerů ministři na týden přerušili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Julínek | Zdroj: ČTK

Julínek v kabinetu předložil čtyři normy: zákon o zdravotních službách, o specifických zdravotních službách, o záchranné službě a o veřejném zdravotním pojištění.

V sobotu o připomínkách zelených a lidovců jednali jejich experti s náměstky ministra zdravotnictví Tomáše Julínka. Shodu ale nenašli. Experti doporučili poslat do sněmovny ke schválení pouze dvě méně problematické normy - zákon o speciálních službách a zákon o záchranné službě. U zákonů o zdravotních službách a veřejném zdravotním pojištění se neshodli.

První místopředsedkyně poslaneckého klubu KDU-ČSL, Michaela Šojdrová v v dnešním Ranním interview Radiožurnálu uvedla, že by uvítala rychlé jednání. Tomáš Julínek před týdnem mluvil o reformě i v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Záznam si poslechněte v Rádiu na přání.

Další téma - sociální zákony

Dlouho připravované návrhy představí ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Usiluje například o zavedení placeného volna pro otce krátce po narození dítěte nebo rozšíření možností zaměstnání pro matky s malými dětmi.

Jiří Sezemský - mluvčí sociálního resortu doplňuje, že návrhy počítají i s možností jiného placeného hlídání dětí než jen v mateřských školkách. Nově by jako forma podnikání měla fungovat tak zvaná sousedská výpomoc:

"Patří sem nové formy péče o děti rodinného typu, které doplní současnou nabídku mateřských školek. Bude se jednat o péči maximálně o čtyři děti. Buď v rámci vzájemné rodičovské výpomoci, v rámci miniškolek nebo v rámci živnosti zjednodušením podnikání v tomto oboru."

Opoziční ČSSD změny neodmítá. Stínové ministryni a poslankyni Anně Čurdové se ale nelíbí vzájemná rodičovská výpomoc, která je v balíčku. Jak ale Radiožurnálu prozradila, zákon až na pár výjimek podpoří.

"Pokud přijdou do Poslanecké sněmovny, tak si myslím, že uděláme selekci. Ta dobrá opatření samozřejmě podpoříme, protože si myslíme, že rodinná politika si zaslouží velkou a důraznou podporu státu eventuelně poslanců, vlády. Ale samozřejmě ty záležitosti, které jsou kontroverzní, tak si myslím, že bychom podporovat neměli. Například ta sousedská hlídání."

Milan Kopp, Václava Marešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme