Reforma zdravotnictví podle komory stomatologů nepřinesla nic pro zubní péči

Žádné zásadní změny v oblasti zubní péče - tak hodnotí zdravotnickou reformu stomatologická komora na svém sjezdu v Plzni. V příštím roce také nejspíš neporostou platby pro zubařské ordinace. Zástupci stomatologů proto nevylučují možnost, že vyzvou politiky k prosazování reforem i pro zubní péči.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U zubaře

U zubaře | Foto: manželé Stillerovi

Stomatologové také napjatě očekávají připravovanou úhradovou vyhlášku. Ta pravděpodobně nezohlední zvýšení DPH, takže zubním lékařům vzrostou náklady.

„Zvýšení DPH se projeví především v provozu, ale pokud máme signály, tak ve výši úhrad pro zubní lékařství na rok 2012 se neprojeví. Ta zůstane, jak bylo avizováno, v nejlepším případě na stejné úrovni jak v roce 2011,“ říká viceprezident České stomatologické komory Jan Černý.

„Jestliže narůstá DPH a nezvyšují se příjmy, musí se to někde projevit. Výdaje jsou samozřejmě vyšší,“ dodává Černý.

„Pan ministr se zřejmě pod tlakem odborů rozhodl, že veškerý nárůst výběru zdravotního pojištění dá do nemocnic. To znamená, že zůstanou stagnovat platby pro ambulantní zdravotnická zařízení. To nepovažujeme za úplně slušné,“ míní prezident České stomatologické komory Pavel Chrz a dodává:

„Domníváme se, že bychom i my měli část vyššího výběru pojistného dostat. Až vyjde vyhláška, budeme se podle toho chovat.“

Přeregistrace soukromých ambulancí

Přeregistrace soukromých lékařů by podle České stomatologické komory mohla vést k horší dostupnosti zubní péče. Bude-li nutné k nové registraci na úřadech dokládat velké množství podkladů, může to navíc přispět k odchodu starších zubařů do důchodu o pár let dříve. Tím by se prohloubil nedostatek stomatologů v Česku.

„Od pana ministra bychom chtěli slyšet alespoň nějakou záruku v tom smyslu, o kterém pan ministr hovořil. Že to opravdu nebude nutnost dodávání veškerých dokladů v zákoně vyjmenovaných, ale že se pro přeregistraci najde schůdné a pro ambulantní zařízení ne tak administrativně náročné řešení,“ říká Jan Černý.

Martina Klímová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme