Reformu veřejných financí propustili poslanci do dalšího čtení

Vládní reforma veřejných financí dnes ve sněmovně odolala opozičnímu návrhu na zamítnutí. Vyhráno ale zdaleka nemá. V příštích týdnech ji budou posuzovat parlamentní výbory a pak o ní dolní komora rozhodne. Diskusi provázela řada osobních útoků a osočování. Opozice se ostře stavěla proti reformnímu balíku, naopak koalice jeho principy hájila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

před hlasováním

před hlasováním | Zdroj: ČTK

Pro zamítnutí reformy hlasovalo ze 198 přítomných poslanců 97 zástupců ČSSD a KSČM, proti zamítnutí byli koaliční poslanci i dva bývalí sociální demokraté Miloš Melčák a Michal Pohanka. Vlastimil Tlustý z ODS se hlasování zdržel.

Předkladatele a premiéra Mirka Topolánka výsledek hlasování potěšil. Přiznal, že čekal bojové hlasování. Premiér vyzval kolegy aby při jednání ve výborech věnovali návrhu velkou pozornost: "Protože já všechny návrhy, které budou zlepšovat tu normu budu akceptovat, pokud budou mít většinu v Poslanecké sněmovně. My na to zřídíme vlastní klubové tři expertní skupiny. Budeme chtít vyjednávat i na úrovni koalice, samozřejmě i s nezařazenými poslanci. A já si myslím, že ti, kteří mají zájem na tom, aby jejich změny prošly, musí ten konsensus alespoň 101 hlasů pro své změny vyjednat," poznamenal Topolánek.

Šéfa nejsilnější opoziční strany ČSSD Jiřího Paroubka výsledek dnešního hlasování nepřekvapil: "Mě to nepřekvapilo, já jsem očekával, že pánové Melčák a Pohanka se zachovají tak, jak se zachovali, to znamená, že dají přednost svým osobním zájmům. Protože, pokud by hlasovali jinak, tak by o to mohli přijít. Takže nechtějí destabilizovat svoji pozici. Kapři si zkrátka nevypustí rybník," míní Paroubek.

Diskusi provázela řada osobních útoků a osočování. Opozice se ostře stavěla proti reformnímu balíku, naopak koalice jeho principy hájila. V příštích týdnech je budou posuzovat parlamentní výbory a pak o reformě dolní komora rozhodne, podle dostupných informací se tak stane až v srpnu.

Reformní zákony mají přinést úpravu daní, sociálních dávek a změny ve zdravotnictví. Tato první etapa má podle vlády zastavit zadlužování našeho státu. Pokud vládní "batoh" vstoupí v platnost, chtějí ho sociální demokraté napadnout u Ústavního soudu.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme