Reformy se podařily, říká o právech v Plzni Pospíšil

Staronový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil odchází z postu děkana plzeňské právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni. Rektorovi Josefu Průšovi dnes předá svůj rezignační dopis. Z čela fakulty odchází Pospíšil přesně po deseti měsících a jednom dni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Pospíšil | Foto: Šárka Ševčíková | Zdroj: Český rozhlas

„Mému týmu se podařilo prosadit veškeré reformy, která po nás chtěla akreditační komise. Oceněním naši práce je to, že se škole vrací takzvané rigorózní řízení, tedy právo udělovat malé doktoráty,“ řekl Jiří Pospíšil v Ranním interwiev Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil byl hostem Ranního interwiev Radiožurnálu.

Reformy se podle něj podařily, škola je transparentní, bez problémů. „Teď bude záležet na akademické obci zda zvolí děkana, který bude v mých krocích pokračovat nebo tam převáží nějaké osobní vztahy a škola se začne vnitřně opět rozdělovat,“ uvedl.

Připomněl, že škola je kvalitní a nikdy nebyl spor o kvalitu výuky. Spor byl podle něj o to, že tam studovala určitá část studentů nestandardním způsobem. „Prestiž školy je běh na dlouhou trať a domnívám se, že je to otázka dvou tří let,“ dodal.

Odebírání titulů je v Česku precedentní věc

Co se týče odebírání titulů takzvaným rychlostudentům, mezi kterými nechyběli ani politici, Pospíšil věří, že se to podaří. Připomněl, že jeho tým dal několik desítek návrhů panu rektorovi na odebrání titulu.

„Jsem přesvědčen, že tam byly návrhy, kde bylo už tehdy zjevné, že studovali nestandardně. Takže držím panu rektorovi prsty a doufám, že bude mít tu sílu a dotáhne celý proces a studentům, u kterých je jasné, že studovali nestandardně, tituly odebere,“ řekl k tomu ministr.

Připomněl zároveň, že odebírání titulů je věc, která v Čechách nikdy dosud nebyla realizovaná. „Je to takzvaná precedentní věc. V zákoně to není pořádně upravené a proto se nelze divit, že právníci na celou věc mají různé právní názory. Odebírání titulů není jednoznačné, ale škola se o to musí pokusit, a bude vše záležet na soudech,“ přiblížil.

Jiří Pospíšil byl externím asistentem katedry správního práva a jak na Radiožurnálu uvedl, plánuje i nadále učit. „Mou hlavní činností před vstupem do politiky byla výuka a budu si chtít zachovat malinkatý úvazek na škole. A poté, co skončím v politice, se budu chtít na školu vrátit,“ uvedl.

Katka Brezovská, Květa Moravcová, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme