Regálovné je nemravný poplatek, řekl Ústavní soud. Řetězec ho ale vracet nemusí

Regálovné nemusí obchodní řetězec vracet. Podle internetového deníku Insider to vyplývá z rozhodnutí Ústavního soudu. Ten zamítl už třetí stížnost firmy Czech Product z Kladna, která požadovala jeden a půl milionu korun po drogerii Rossman. Obchodníkovi platila za lepší umístění svého zboží a přispívala na otevření nových poboček. Rossman ale s podporou jejího zboží přestal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

drogerie, výloha obchodu

drogerie, výloha obchodu | Foto: Eva Odstrčilová

Jde o první spor o regálovné, který se dostal až k Ústavnímu soudu. Společnost Czech Products se už dříve soudila s jiným prodejcem - drogerií DM. Tehdy Nejvyšší soud firmě nárok na vrácení části peněz přiznal.

V případě sporu s drogerií Rossman teď ale Ústavní soud podobnou žádost zamítl. Jeho soudci podle deníku Insider sice uznali, že jde o ‚nemravný poplatek‘, to ale podle nich neznamená, že dodavatel má nárok na jeho vrácení, pokud prodejce jeho zboží dostatečně nepropaguje.

Prezident Potravinářské komory Miroslav Toman vysvětlil, co to vlastně dodavatel v takzvaném regálovném platí. „Musí zaplatit za určité místo v regále ve výši očí a podle toho, kam je zboží umístěno, se stanovuje výše poplatku,“ vysvětlil Toman

Podobné praktiky měl vymýtit zákon o významné tržní síle. Ten ale chrání jen dodavatele zemědělských a potravinářských výrobků. Navíc má být letos zrušen. A jeho části mají být zapracovány do jiné legislativy.

Jitka Hanžlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme