RegioJet chystá po nehodě v Pardubicích dokument o nedostatku vlaku. Pomůže dalším dopravcům

RegioJet po středeční nehodě svého vlaku v Pardubicích začal vytvářet dokument pro Evropskou železniční agenturu (ERA), který upozorní na technické nedostatky typu vagonu, jenž se po nárazu zlomil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dokument je známý jako Safety Alert, tedy bezpečnostní upozornění, a slouží k oznámení technických nálezů, které má ERA předat dalším dopravcům, aby se předešlo dalším neštěstím, řekla mluvčí dopravce Alexandra Janoušek Kostřicová. Jak dlouho příprava dokumentu pro ERA potrvá, zatím nelze říct.

‚U nás už nikdy nevyjedou.‘ RegioJet vyřadí z provozu stejné vagony, jako byl ten ze srážky z Pardubic

Číst článek

Bezpečnostní upozornění funguje stejně, jako je to běžné v leteckém průmyslu po vážných incidentech. Doporučení dostávají okamžitě všichni provozovatelé stejného dopravního prostředku. „Toto se mělo stát už v roce 2018 na základě velmi podezřelé nehody v Salcburku, kde se stejným způsobem zlomily dva vagony stejného typu a výrobce,“ uvedla Janoušek Kostřicová.

Rám se zlomil mezi prvním a druhým kupé a dopravce se rozhodl, že vyřadí všech dalších 13 vozů stejné konstrukce. Majitel RegioJetu Radim Jančura v minulých dnech uvedl, že v Salcburku se rám stejným způsobem zlomil při pouhém posunu, tedy v situaci, kdy na vozy působila násobně nižší síla.

Nehoda se stala ve středu večer u nové zastávky Pardubice centrum, vlak RegioJetu se čelně srazil s nákladním vlakem. Podle dosavadních zjištění strojvůdce RegioJetu projel návěst Stůj a vjel tak do cesty nákladnímu vlaku. Zda šlo o lidskou, či technickou chybu, zatím není zřejmé.

V Pardubicích obnovili provoz 40 hodin od srážky vlaků, poškozený vagon je odsunutý na stranu

Číst článek

Čtyři lidé zemřeli a dalších 27 utrpělo zranění. Většina lidí, které po srážce dvou vlaků převezly sanitky do nemocnic v Pardubicích, Hradci Králové a Chrudimi, byla propuštěna ve čtvrtek.

Při nehodě utrpěli hlavně poranění hlavy, krční páteře, otřesy mozku a pohmožděniny. V pátek byli propuštěni další, přes víkend zůstali hospitalizovaní jen dva, po jednom v Pardubicích a Chrudimi. Ti byli v pondělí propuštění do domácího léčení.

Na hlavním českém železničním koridoru, po kterém denně projedou stovky vlaků, v době nehody nebylo jiné zabezpečení než návěstidla. Nefungoval žádný zabezpečovací systém, který by mohl projetí návěsti napravit nebo alespoň zmírnit následky, vyplývá z vyjádření Správy železnic pro web Zdopravy.cz.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme