Regiony by měly snadněji dosáhnout na evropské peníze, slibuje Šlechtová

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) chce mít regionální pobočky resortu ve všech krajích. Chce proto víc úředníků. Potvrdila to po jednání s hejtmany, s kterými řešila rozdělování evropských dotací pro roky 2014 až 2020. Do regionů by z dotací mohlo jít až 127 miliard korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová | Foto: Filip Jandourek

Ministryně Šlechtová chce taky zlepšit komunikaci mezi státem a jednotlivými regiony při čerpání peněz z Evropské unie.

„Požádám ministerstvo financí o 100 systematizovaných míst, o která bych mohla rozšířit Centrum pro regionální rozvoj. Tito zaměstnanci budou součástí struktury Centra pro regionální rozvoj, respektive ministerstva, a jejich hlavním úkolem bude samozřejmě práce na integrovaném regionálním operačním programu,“ řekla Šlechtová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Regiony by měly snadněji dosáhnout na evropské peníze. Záměry ministryně Karly Šlechtové okomentoval hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek

V každém kraji by měl například začít fungovat takzvaný evropský dům jako poradní místo. Regiony to vítají. Podle hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického z ČSSD žadatele často odrazuje, jak je systém složitý.

„Například se nám stává, že do projektů, kde se spolufinancování účastní evropské fondy, se přestávají hlásit uchazeči. To znamená, my soutěžíme poprvé, podruhé, potřetí, počtvrté; ty soutěže probíhají řádově měsíce, někdy dokonce až roky,“ popisuje pardubický hejtman.

Kraje by podle šéfa jejich asociace, jihomoravského hejtmana Michala Haška (ČSSD), také potřebovaly získat více peněz z ministerstva financí na dofinancování běžících projektů v regionálních operačních programech.

„Zatím ta poddimenzovanost se nám jeví zhruba kolem 5 miliard korun, dohodli jsme se na aktualizaci těchto dat. To nejsou žádné peníze navíc - to jsou věci na očekávané financování projektů, které byly vybrány, jsou zasmluvněny a běží a v tuto chvíli mají být průběžně hrazeny,“ vysvětlil Hašek.

Lenka Jansová, Tomáš Bystrý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme