Registr vozidel na mnoha místech republiky stále funguje s potížemi

Spouštění nového registru vozidel na mnoha místech republiky i nadále doprovázejí komplikace. V pondělí systém kvůli technickým potížím zkolaboval a lidé kvůli tomu nemohli přihlašovat a odhlašovat vozidla. Dnes už je samotný registr funkční, i když mnohde pracuje pomaleji nebo jen částečně. Objevují se také problémy s tiskem dokumentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový registr vozidel v Plzni zkolaboval po pár minutách provozu | Foto: Lukáš Milota

Některé městské úřady a magistráty ale řeší problémy s tiskem dokumentů a dokladů. Nemohou proto vytisknout například technické průkazy. Na odboru dopravy kolínské radnice tak naplno pracují počítačoví odborníci, kteří se snaží problém vyřešit.

„My jsme začali úřední den normálně v 8 hodin. S tím, že od lidí nabíráme úkony, děvčata to na přepážkách připravují. S občany jsme domluvení, že po desáté hodině se buď telefonicky ozvou, nebo osobně dostaví,“ řekl vedoucí odboru Jiří Jeřábek a dodal:

„Pokud systém bude už plně funkční včetně tisku dokladů, tak budou mít připravené doklady a budeme odbavovat.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na registru vozidel v Českých Budějovicích sledoval reportér Jiří Čondl

S potížemi se potýkají i v Pardubicích, kde od rána čeká na přihlášení nebo odhlášení svého auta přes 70 řidičů. Úřednicí si stěžují na pomalost a špatné nastavení systému.

„Ten systém nefunguje, je špatný. Je tam spousta funkcí, které nepracují. Přihlášení vozidla, které nám trvalo dříve čtvrt hodiny, teď trvá hodinu. Je tady plno lidí, nervozita. Většina těch, co včera nebyli vyřízeni, přišla dnes znovu, a samozřejmě už jsou nervózní víc," uvedla vedoucí oddělení Kristýna Vojáčková.

Trpělivost dochází lidem také v Českých Budějovicích, zoufalí jsou i úředníci. Program totiž podle nich manipuluje s údaji. Zničehonic se například objeví leasingy, nebo naopak chybí, do malého technického průkazu se nevytiskne ani typ auta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Problémy registru vozidel v Plzni popsal jeho vedoucí Jan Vavřík

V Brně zase vázne registrace vozidel dovezených ze zahraničí. „Protože tam je třeba provést velké množství individuálně odlišných úkonů a to nám prostě nefunguje,“ vysvětlil vedoucí příslušného magistrátního odboru Ladislav Prudil.

V Brně jsou v pořadí na úkony registru stovky klientů včetně urgentních případů. Lidé potřebují přihlásit auto třeba kvůli ukradené značce nebo před cestou na dovolenou.

Nový registr má být rychlejší a bezpečnější

Nový registr vozidel zprovoznilo ministerstvo dopravy v pondělí 9. července. Ihned po spuštění ale systém zkolaboval kvůli problémům v komunikaci mezi databázovými servery a úložištěm dat. Mimo provoz byl šest hodin. Ministr dopravy se motoristům za způsobené problémy omluvil.

Hlavní výhodou nového registru by měl být bezpečný a rychlý přístup k datům. Bude napojený na policii, základní registry i evidenci kradených aut v zahraničí.

Nový software registru stál ministerstvo dopravy 37 milionů korun. Dalších 10 milionů šlo na dotaci pro obce, aby registr mohly provozovat.

Vladan Dokoupil, Michal Trnka, Monika Červená, Jiří Čondl, Kateřina Kozmová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme