Registr vozidel prověří ministerský audit. Dodavatel stále tvrdí, že systém funguje

Už jen den dělí ministra dopravy Pavla Dobeše ze strany LIDEM od možné demise. Tu nabídl, pokud nebude registr vozidel do pátku fungovat. Nový registr se potýká s problémy třetí týden.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM)

Ministr dopravy Pavel Dobeš (LIDEM) | Zdroj: ČTK

Ministr už kvůli tomu odvolal vrchního ředitele úseku silniční dopravy Karla Pešku. Několika dalším ředitelům a náměstkům sebral osobní ohodnocení. Na svoji osobní zodpovědnost za kolaps systému, alespoň podle jeho vyjádření, ministr Dobeš nezapomněl.

„Pokud výkon agendy nebude umožněn nejpozději do pátku tohoto týdne, v takovém případě to znamená mou rezignaci. Výkon agendy je takový, že bude moci ukončit 55, 56 životních situací, které na jednotlivých obcích s rozšířenou působností občané mohou požadovat,“ řekl Dobeš.

Zároveň nicméně tvrdí, že nový registr vozidel podle statistik funguje podobně jako ten předchozí. V České televizi to zopakoval i obchodní ředitel společnosti ATS-Telcom, která aplikaci dodala. Podle Martina Tůmy systém funguje, za výpadky prý můžou jiné úřady.

Kolaps registru vozidel zažilo i Polsko. Systém začal plně fungovat až po půl roce

Číst článek

„Systém funguje. Vím o to, že samotný výkon agendy má jisté potíže. Teď je potřeba se podívat na to, že výkon agendy není jednoznačná věc, že by za to mohl dodavatel systému nebo ministerstvo dopravy, ale v řetězci jsou ještě další subjekty – jsou v tom obce s rozšířenou pravomocí. A potíže, se kterými teď úředníci byli konfrontováni, vznikly na základě potíží třetích stran,“ řekl Tůma.

Ultimátum do pátku ale dal Dobešovi také premiér Petr Nečas (ODS). Příčinu výpadků má prověřit audit ministerstva vnitra.

Šéf dopravního úřadu v Brně Ladislav Prudil nicméně nevěří, že se podaří systém bez chyb zprovoznit. Řekl to v České televizi: „Do práce půjdu se stále slábnoucí nadějí, že se systém podaří konečně rozběhnout v plnohodnotném provozu a že budeme moci sloužit veřejnosti a všem těm, kteří se k nám budou obracet.“

V případě Dobešova odchodu z ministerstva chce jeho nástupce nominovat strana LIDEM vedená Karolínou Peake.

Věra Pfeifferová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme