Registrace dětských skupin bude nejspíš dobrovolná. Novelu schválila sněmovna

Sněmovna podpořila zachování lesních školek. Novelu zákona o dětské skupině schválilo 117 ze 166 přítomných poslanců. Návrh nyní musí posoudit Senát. Současný zákon nařizuje mimo jiné přísné hygienické normy, kterým řada lesních školek nedokáže nevyhovět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lesní škola (ilustrační foto) | Foto: Petra Čechurová

Novela mění tu část zákona o dětských skupinách, podle které se musí všechna zařízení pečující o předškolní děti registrovat, a plnit tak poměrně přísné hygienické normy.

Tato povinnost by byla pro lesní školky a jiné alternativní dětské skupiny likvidační. Novela proto mění povinnou registraci na dobrovolnou.

„Tato alternativní předškolní zařízení tady fungují řadu let a fungují dobře. Pouze nemohla dosáhnout na přísné hygienické normy a nařízení tak, jak je tomu u státních školek. Už proto, že to jsou alternativní zařízení, tak to nebylo ani jejich cílem,“ vysvětlil předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

Jak už dříve řekl, změna je nutná i kvůli tomu, že v klasických mateřských školách je málo míst:

„Ve chvíli, kdy by tady byl dostatek míst v mateřských školách, diskuse by se ubírala trochu jinak. Ale v tuto chvíli musíme pohlížet na všechny tyto předškolní organizace jako na možnost, kam dát děti při nedostatku míst v mateřských školách.“

Proti zůstávají komunisté, kteří jsou pro zachování přísnějších pravidel pro všechna předškolní zařízení bez výjimky. Podle poslankyně Marty Semelové z KSČM zákonodárci vyřešili pouze hlídání dětí, a ne jejich vzdělání.

„Bude to další rozvolnění, které bohužel nebude v zájmu dítěte, protože registrace bude dobrovolná. Hygienická pravidla k tomu centrálně stanovená nejsou, takže každá okresní hygienická stanice bude rozhodovat podle toho, jestli se jí hygienická pravidla třeba v lesních školkách líbí nebo nelíbí,“ dodala Semelová.

Základní rozdíly mezi mateřskou školou a dětskou skupinou | Foto: Český rozhlas

Věra Pfeifferová, Anna Kottová, Denisa Šindlerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme