Registrace v systému DROZD může pomoci při nesnázích v zahraničí

Systém, který se skrývá pod zkratkou DROZD – Dobrovolná registrace občanů při cestách do zahraničí – může pomoci v případě problémů na zahraniční cestě, třeba během letní turistické sezóny. Tuto a další užitečné informace najdete na webových stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo zahraničních věcí

Ministerstvo zahraničních věcí | Foto: Jan Rosenauer

Dozvíte se z nich o aktuální situaci v zemi, kam míříte, o místech, kterým byste se měli raději vyhnout, o pravidlech a místních zvycích, které byste měli dodržovat. A hlavně, jak je tam bezpečno. Třeba v Egyptě.

„Upozorňujeme na to, že platí zákaz nočního vycházení mezi druhou a pátou hodinou noční a tady více než kde jinde platí, aby se občané pokud možno registrovali v systému DROZD dobrovolné registrace, abychom o nich měli přehled, kdyby náhodou, což nepředpokládáme, se tam situace zhoršila,“ říká Jana Reinišová, vrchní ředitelka právní sekce MZV.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek Jaroslava Skalického seznamuje s novou službou ministerstva zahraničí ČR

Nepokoje v severní Africe zkomplikovaly turistům situaci také v Tunisku. „Tam zase nedoporučujeme cesty zejména do příhraničních oblastí s Libyí a zrovna tak by bylo dobré, aby občané dbali pokynů místních úřadů. V těchto oblastech pořád platí potřeba zvýšené opatrnosti,“ dodává Reinišová.

Opatrně se v cizím prostředí musí turisté chovat i za klidné politické situace. Jak upozorňuje majitel cestovní kanceláře Alexandria Alexander Pavlov, zvýšené nebezpečí jim hrozí na silnicích, v horách, v odlehlých oblastech, zvláště pokud se do nich vydávají samostatně:

„Doporučil bych všem cestujícím do zahraničí, kteří jedou s cestovními kancelářemi, aby nahlásili jakýkoli individuální výlet delegátovi nebo na recepci. Kam jedou, jaký je plán cesty. Může se stát leccos a ta pomoc je pak jednodušší.“

Do mobilních telefonů si proto pro jistotu uložte čísla delegátů a hotelu, ve kterém bydlíte, ale také policie a záchranné služby. Jestliže cestujete individuálně, bez cestovní kanceláře, zjistěte si také spojení na český zastupitelský úřad, protože právě tam byste v případě potíží nejspíš hledali pomoc.

A hlavně při cestách do méně civilizovaných zemí se ještě doma registrujte v systému ministerstva zahraničí, známému pod zkratkou DROZD.

„Je dobré o tom vědět, i když je situace v klidu, ale zejména u přírodních katastrof nebo nepokojů je velmi složité, když pak přestanou fungovat spoje. Tak abychom alespoň měli záchytné body, kde máme ty lidi hledat,“ vysvětluje Jana Reinišová.

Systém také umožňuje rozeslat hromadné e-maily a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí, a tím jim poskytovat důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím.

Jaroslav Skalický, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme