Registrační pokladny prošly prvním čtením

Další z vládních zákonů proti šedé ekonomice postupuje úspěšně sněmovnou. Po kolkování lihu získalo v tzv. prvním čtení podporu také zavedení registračních pokladen. Kabinet si od nich slibuje omezení daňových úniků. Proti zavedení pokladen pro živnostníky v obchodech a restauracích hlasovali v prvním čtení jen poslanci ODS, naopak komunisté úmysl vlády podpořili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

registrační pokladna | Foto: VS Computer Systems

Registrační pokladny by podle návrhu měli používat živnostníci od ledna příštího roku. Za porušení zákona by hrozila pokuta až půl milionu korun. Opoziční občanští demokraté ale tvrdí, že zákon nepřinese účinné omezení daňových úniků, jak očekává vláda, ale jen zbytečně zatíží podnikatele.

"My můžeme teď nazvat registrační pokladny chytřejšíma kalkulačkama, nic víc to není. Jsme proti, protože to považujeme za zbytečný zákon, který proklamativně říká, že všichni obchodníci musejí mít registrační pokladnu, která nic nevyřeší," potvrzuje poslanec Vladimír Doležal.

Také samo ministerstvo financí před časem přiznalo, že při úpravách z textu vypadla povinnost mít pokladnu, která sama vydané účtenky archivuje. Přestože tedy zákon o registračních pokladnách problém daňových úniků nevyřeší , je podle ministra financí Bohuslava Sobotky dobrým opatřením.

"Přispěje to k lepší daňové evidenci a zvýší to také komfort zákazníka, protože prodejce bude mít povinnost spolu se zbožím nebo službou předat i pokladní doklad," hájí vládní návrh Sobotka.

Šéf poslanců ČSSD Petr Ibl ale Radiožurnálu otevřeně řekl, že zvedl ruku pro, přestože jeho osobní názor je jiný. Vládní návrh považuje v praxi za překonaný. "Kamenné obchody, které to měly hlavně mít, ty to mají, a tam, kde ty úniky byly, tedy stánky, ty to neřeší. Nicméně je to naše jakási vlajková loď, takže za tím stojíme," konstatoval Ibl.

Zákon o registračních pokladnách spolu se zákonem o značení lihu, který sněmovna v prvním čtení podpořila už ve středu, patří podle vlády k druhé fázi reformy veřejných financí. Normou se nyní bude zabývat rozpočtový výbor sněmovny. Poslanci budou mít šanci k ní předkládat pozměňovací návrhy.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme