Registrované páry se přiblížily možnosti adoptovat dítě svého partnera

Registrované páry budou možná už brzy moci adoptovat dítě svého protějšku, které společně vychovávají. K návrhu poslanců z většiny parlamentních stran - kromě lidovců - vláda nepřijala usnesení a to znamená souhlas po uplynutí 30 dnů. Aby mohla novela platit, musí ji ještě projednat Parlament a podepsat prezident.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

homosexuálové (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Předloha, kterou připravilo 25 poslanců napříč politickými stranami kromě lidovců, řeší pouze osvojení dětí partnerů, adoptovat dítě z dětského domova gayům a lesbám nepovoluje.

O osvojení dítěte svého protějšku by podle návrhu rozhodoval soud. Děti nad 12 let by musely s osvojením souhlasit. Souhlas k adopci registrovaným partnerem či partnerkou by musel dát i druhý rodič dítěte, pokud ho má dítě uvedeného v rodném listě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O adopci dětí homosexuálními páry mluvili předsedové poslaneckých klubů ANO a KDU-ČSL Jaroslav Faltýnek a Jiří Mihola

Adopce dětí registrovanými partnery tradičně odmítá KDU-ČSL. Její předseda Pavel Bělobrádek dokonce označil novelu za "skrytý útok na rodinu". „Myslím si to také, naše (KDU-ČSL) stanovisko je v této záležitosti neměnné a negativní,“ zdůraznil předseda poslaneckého klubu lidovců Jiří Mihola.

Stejně jako Bělobrádek, i Mihola zastává názor, že norma není potřeba, protože záležitosti lze v této věci řešit podle současných právních norem.

„Nemyslím, že by to byla tak významná položka, abychom k tomu přijímali nějaké zákony. A druhá záležitost je, že ve mně nevzbuzuje důvěru jednání představitelů homosexuálů, kteří před zhruba 10 lety, kdy se jednalo o registrovaném partnerství, tvrdili, že nic víc požadovat nebudou,“ vysvětlil.

Adopci dětí homosexuálními páry naopak podporuje předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Ohrožení klasické rodiny v tom nevidí.

„Znám argumenty pro i proti. Rozumím argumentaci KDU-ČSL, která ctí tradiční zásady, klasickou rodinu. Ale ve společnosti nastala situace, kdy jsou tady partneři, z nichž jeden má dítě a ten druhý v případě jeho úmrtí či onemocnění nemá žádný právní nárok na řešení konkrétních věcí a situací. To je podle mě pragmatický důvod, proč bychom měli registrovaným partnerům osvojení dětí umožnit,“ uvedl.

V rodinách registrovaných partnerů žijí v Česku desítky dětí.

Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme