Registry o zdraví obyvatelstva na schůzi sněmovny

Budoucnost registrů s informacemi o našem zdravotním stavu bude jedním z bodů, které mají na dnešní mimořádné schůzi projednat poslanci. Jednání iniciovali koaliční zákonodárci. Podle nich je třeba urychleně tyto vládní normy, které souvisejí i se vstupem země do Evropské unie, přijmout. Opoziční občanští demokraté ale tvrdí, že některé zákony jsou nedopracované a nekvalitní.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ordinace | Foto: Eva Kačánová

Podle Miroslava Ouzkého měly být lépe a bez časového tlaku ještě projednány ve výborech sněmovny. "My jsme se snažili nabídnout alternativu, abychom to znovu probrali ve výborech a abychom se dohodli na nějakém konsensu, nejenom pro nás, ale i pro zdravotnickou veřejnost. Bohužel se nám to nepodařilo a výsledkem bude asi zamítnutí některých našich návrhů."

Šéf lidoveckých poslanců Jaromír Talíř je ale přesvědčený o tom, že je třeba co nejrychleji i tento problém legislativně zastřešit. "Protože tam hrozí přerušení sbírání těch dat a hlavně už se nechal slyšet Úřad na ochranu osobních údajů, že lékaře, kteří by poskytovali data bez zákonné podpory, bude penalizovat."

Registry zatím fungují na základě nižších právních předpisů. Od ledna ale musejí být zmíněny přímo v zákoně. Pokud by taková změna nenastala, Úřad pro ochranu osobních údajů by musel podle šéfa Karla Neuwirta pokutovat lékaře, kteří informace o svých pacientech do registrů poskytnou. "Tam není žádná legislativní opora, aby lékař směl třetí straně poskytovat informace ze zdravotnické dokumentace."

Poslanci vládních stran počítají s tím, že se dnes kromě registrů projednají i další tři zdravotní zákony. Sněmovna ale musí nejprve program schválit a opozice není projednávání těchto bodů příliš nakloněna. Velké výhrady k prý nekvalitním normám má ODS. Šéf klubu KSČM Vojtěch Filip zase upozorňuje na to, že komunisté budou mít řadu pozměňovacích návrhů, a tak se debata o normách přinejmenším protáhne. "Pokud budou pozměňovací návrhy, musí se rozdat, vytisknout a nejdříve po 24 hodinách se může pokračovat. Počítám tedy, že 25. schůze bude nejen v úterý, ale možná ve čtvrtek, pátek příští týden."

Na mimořádné schůzi má sněmovna kromě otázky registrů projednat i zákon o podmínkách získávání odborné způsobilosti zdravotníků, novelu zákona o lékařské, stomatologické a lékárnické komoře a novelu zákona o péči o zdraví lidu.

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme