Regulační poplatky ve zdravotnictví se zmírní, ale nezmizí

Regulační poplatky by mohly být od 1. dubna pro některé skupiny pacientů mírnější. Koalici se v Poslanecké sněmovně podařilo prosadit pozměňovací návrh Senátu. Podle něj jsou úplně od poplatků osvobozeny děti v pěstounské péči a obyvatelé ústavů a domovů pro seniory, kterým po uhrazení pobytu a stravy zůstane méně než 800 korun měsíčně. Při běžné návštěvě lékaře je nebudou platit děti do 18 let a zároveň se dětem i seniorům sníží ochranný limit na dva a půl tisíce korun. Aby úpravy začaly platit, musí je ještě podepsat prezident.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

v ordinaci

v ordinaci | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Návrh zákona zahrnuje neplacení registračních poplatků za děti do 18 let, snížení ochranného limitu na zdravotní výdaje z 5000 na 2500 korun dětem a důchodcům nad 65 let. U léků s doplatkem nad 30 korun by se za položku na receptu také neplatilo. A přestali by platit i lidé z ústavů a domovů pro seniory, kterým po uhrazení pobytu a jídla nezbude na měsíc víc než 800 korun.

Kompromisní návrh zákona se do Poslanecké sněmovny vrátil ze Senátu. Podle sociálního demokrata Davida Ratha je hlasování dolní komory parlamentu pro občany špatnou zprávou: "Je to určitě prohra pro většinu nemocných důchodců, invalidních důchodců, kteří tímto vůbec dotčeni nejsou. Ale také je to podvodem na rodinách s dětmi, protože vládní koalice zamlčela, že ten poplatek odpouští jen dětem u lékařů v ordinacích, ale dál ho budou platit v nemocnicích, za pohotovost, za položku na receptu. To sociální demokracii nestačí."

ČSSD a KSČM ihned po hlasování oznámily, že budou návrh na zrušení poplatků podávat tak dlouho, dokud neuspějí. Na jejich prohlášení reagovala ministryně zdravotnictví Daniela Filipiová (ODS): "Dopadlo to přesně podle závěrečných slov, že poplatky máme za pár měsíců zpátky na stole. To je pustý populismus sociální demokracie. Myslí si, že na tom vyhrála volby a kartu bude hrát dál. Bez ohledu na to, že je to ve prospěch pacientů, že se zvýšil počet lidí, kteří se dostali k léčbě, že se snížilo plýtvání s léky. Tohle je vůbec nezajímá," posteskla si Filipiová.

K poplatkům se poslanci znovu vrátili po včerejším přerušení. To, aby to bylo právě dnes, prosadila koalice. Proč chtějí vládní strany tak spěchat, Radiožurnálu vysvětlil šéf poslanců KDU-ČSL Pavel Severa: "My to chceme dneska dokončit, protože zpráva do veřejnosti by měla být skutečně o tom, že platí tento stav, že jsme udělali změnu a měly by přestat experimenty a chaos v krajích. To je naše prvotní motivace udělat to dneska. Ovšem je odpovědností opozice, zda bude nadále vyvolávat anarchii v krajích, myslím, že to není vůbec dobře - špatný příklad pro občany, že se nedodržují zákony."

Další návrh na zrušení všech poplatků ve zdravotnictví podají kraje. Prohlásil to šéf Asociace krajů, sociální demokrat Michal Hašek. Příští týden podle něj také ČSSD oznámí, který kraj takový návrh připraví. Jednat na úrovni některých krajských koalic se pak údajně začne během příštích 24 hodin. Podle Haška by postoj politiků k této otázce mohl mít vliv i na budoucnost krajských koalic.

Na téma poplatků mluvili v Radiofóru Pavel Neugebauer, předseda Sdružení praktických pediatrů a také náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr a Jaroslav Krákora, místopředseda zdravotnického výboru PS z ČSSD. Záznam pořadu si poslechněte v Rádiu na přání.

Hlasování vyvolalo spory levice

Návrh podpořili všichni lidovci, zelení i nezařazení. Z nich nehlasoval jen bývalý sociální demokrat Evžen Snítilý. V ODS se pak zdržel Vlastimil Tlustý. Nemocného lidovce Tomáše Kvapila komunisté vypárovali. Ihned po hlasování se rozpoutala debata o slušnosti ve sněmovně.

Šéf sněmovního klubu ČSSD Bohuslav Sobotka se pustil do komunistů za to, že Kvapila vypárovali, a jejich hlas tak chyběl pro zrušení poplatků. Ostře proti komunistům vystoupil i místopředseda sněmovny, sociální demokrat Lubomír Zaorálek. Ten je obvinil, že vytvážřejí s vládními stranami koalici. To ale předseda KSČM Vojtěch Filip popřel.

"Myslím, že je to jen nervozita sociální demokracie před sjezdem. Myslím, že chtějí své chyby a vlastní přeběhlíky shodit na nás. Byl evidentní rozdíl mezi poměrně slušnějším vyjádřením pana kolegy Sobotky proti vyjádření pana kolegy Zaorálka."

Tři sociální demokraté doznámili, že po nynější únorové schůzi složí svůj mandát. Jde o poslance, kteří se po loňských krajských volbách stali hejtmany, tedy Michala Haška, Radko Martínka a Martina Tesaříka. Svůj odchod ze sněmovny podmiňovali právě dořešením zdravotnických poplatků.

K tématu si můžete také přečíst:
Poslancům se nepodařilo rozhodnout o zdravotnických poplatcích
Pojišťovny se chystají rozdávat pokuty kvůli nevybírání poplatků
Zrušení části poplatků vyjde stát zhruba na tři miliardy korun
Krajské nemocnice nechtějí od pacientů regulační poplatky
Poslanci neschválili zahraniční mise vojáků a zrušili zdravotnické poplatky
Senát nesouhlasil s rušením poplatků, omezil je
Ministerstvo chce zasáhnout proti odpouštění poplatků v krajských nemocnicích
ÚOHS: Krajské samosprávy mohou zrušit poplatky v nemocnicích už od nového roku

Milan Kopp, Veronika Malá, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme