Regulované nájemné by kvůli krizi mohlo růst pomaleji

Regulované nájemné v České republice by v důsledku světové finanční krize mohlo růst pomaleji, než se předpokládalo. Krize totiž, jak po schůzce se zástupci nájemníků řekl ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek (KDU-ČSL), zasáhla i realitní trh. Ceny nemovitostí, od kterých se míra uvolňování regulovaných nájmů odvíjí, proto v poslední době klesají. Přesto by Čunkovo ministerstvo chtělo rychlost deregulace snížit i změnou zákona.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Městská ulice | Foto: Jan Rosenauer

Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje, aby se poslední etapa deregulace, která je plánovaná do roku 2010, rozložila na další tři roky, tedy do roku 2012. Zástupci nájemníků a ministerstvo už ale plánují i kroky na dobu po ukončení deregulace.

Na schůzce s ministrem Jiřím Čunkem Sdružení nájemníků České republiky řešilo mimo jiné i to, jak se bude počítat výše nájemného po ukončení deregulace. A jak potvrdil jeho předseda, poslanec za ČSSD Stanislav Křeček, v tomto bodě si obě strany vyhověly.

"My jsme velmi uvítali, že ministerstvo v podstatě souhlasí s tím, co tvrdíme dlouho, že o této věci nemohou rozhodovat soudy, že není zaručeno stejné rozhodování po celé republice."

Lidovecký ministr Jiří Čunek má pro výpočet nájmu po deregulaci tento plán: "Ministerstvo chce stanovit kritéria výpočtu nájemného tak, aby to bylo naprosto jasné plošně, v celé České republice."

Cílem deregulace nájemného je přiblížit se ke stavu, kdy roční nájemné bude činit pět procent z tržní ceny bytu.

Marika Táborská, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme