Rejžek se Vondráčkové omlouvat nemusí

Ústavní soud zrušil verdikt, podle kterého se hudební kritik a publicista Jan Rejžek měl omluvit zpěvačce Heleně Vondráčkové. Rejžek napsal, že za svůj polistopadový profesionální návrat zpěvačka zřejmě vděčí kontaktům s mafiány, kteří ji v 70. a 80. letech prosazovali v médiích. Platí tak zatím verdikt městského soudu, podle kterého se Rejžek omluvit nemusí. Vrchní soud v Praze bude rozhodovat znovu, je ale pro něj závazný dnešní verdikt Ústavního soudu. Publicista se už kvůli hrozbě pokuty Vondráčkové omluvil osobním dopisem a omluvou v denících. Nepříznivé vyjádření o zpěvačce, které bylo předmětem žaloby, zveřejnil Rejžek v roce 2000 v Lidových novinách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Vondráčková | Foto: Universal Music

Hudební kritik a publicista Jan Rejžek se nemusí omluvit zpěvačce Heleně Vondráčkové za svá vyjádření v Lidových novinách. Rozhodl tak Ústavní soud s poukazem na Listinu práv a svobod a další mezinárodní úmluvy, které každému zaručují právo na svobodu projevu.

Jan Rejžek v roce 2000 napsal, že zpěvačka vděčí za polistopadový comeback kontaktům s mafiány, kteří ji v 70. a 80. letech prosazovali v médiích. Kritikovi poté přikázal omluvu Vrchní soud v Praze. Rozsudek pak v červnu 2003 potvrdil i Nejvyšší soud. Rejžek přes výhrady poslal Heleně Vondráčkové omluvný list. Po dohodě s právním zástupcem Petrem Zimou pak podal dovolání k Ústavnímu soudu. Ten konstatoval, že předchozí verdikty nerespektovaly právo na svobodu slova.

S tím je Rejžek, jak potvrdil Radiožurnálu, spokojený. "Ústavní soud se opravdu postaral o svobodu slova v této zemi do té míry, že zrušil předešlé verdikty, které možná úplně přesně nepochopily, že v rámci novinářské licence člověk může někdy použít výraz, který se vymyká z představ některých umělců nebo umělkyň."

Ústavní soud označil Rejžkovo vyjádření pouze za "hodnotový úsudek", který na rozdíl od tvrzení skutečnosti není možné hodnotit a ani prokázat. Kdo je na očích, musí podle soudu snést větší míru veřejné kritiky než "obyčejní občané". Vrchní soud v Praze bude rozhodovat znovu, je ale pro něj závazný dnešní verdikt.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme