Rejžek se Vondráčkové omlouvat nemusí

Ústavní soud zrušil verdikt, podle kterého se hudební kritik a publicista Jan Rejžek měl omluvit zpěvačce Heleně Vondráčkové. Rejžek napsal, že za svůj polistopadový profesionální návrat zpěvačka zřejmě vděčí kontaktům s mafiány, kteří ji v 70. a 80. letech prosazovali v médiích. Platí tak zatím verdikt městského soudu, podle kterého se Rejžek omluvit nemusí. Vrchní soud v Praze bude rozhodovat znovu, je ale pro něj závazný dnešní verdikt Ústavního soudu. Publicista se už kvůli hrozbě pokuty Vondráčkové omluvil osobním dopisem a omluvou v denících. Nepříznivé vyjádření o zpěvačce, které bylo předmětem žaloby, zveřejnil Rejžek v roce 2000 v Lidových novinách.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helena Vondráčková

Helena Vondráčková | Foto: Universal Music

Hudební kritik a publicista Jan Rejžek se nemusí omluvit zpěvačce Heleně Vondráčkové za svá vyjádření v Lidových novinách. Rozhodl tak Ústavní soud s poukazem na Listinu práv a svobod a další mezinárodní úmluvy, které každému zaručují právo na svobodu projevu.

Jan Rejžek v roce 2000 napsal, že zpěvačka vděčí za polistopadový comeback kontaktům s mafiány, kteří ji v 70. a 80. letech prosazovali v médiích. Kritikovi poté přikázal omluvu Vrchní soud v Praze. Rozsudek pak v červnu 2003 potvrdil i Nejvyšší soud. Rejžek přes výhrady poslal Heleně Vondráčkové omluvný list. Po dohodě s právním zástupcem Petrem Zimou pak podal dovolání k Ústavnímu soudu. Ten konstatoval, že předchozí verdikty nerespektovaly právo na svobodu slova.

S tím je Rejžek, jak potvrdil Radiožurnálu, spokojený. "Ústavní soud se opravdu postaral o svobodu slova v této zemi do té míry, že zrušil předešlé verdikty, které možná úplně přesně nepochopily, že v rámci novinářské licence člověk může někdy použít výraz, který se vymyká z představ některých umělců nebo umělkyň."

Ústavní soud označil Rejžkovo vyjádření pouze za "hodnotový úsudek", který na rozdíl od tvrzení skutečnosti není možné hodnotit a ani prokázat. Kdo je na očích, musí podle soudu snést větší míru veřejné kritiky než "obyčejní občané". Vrchní soud v Praze bude rozhodovat znovu, je ale pro něj závazný dnešní verdikt.

Markéta Kaclová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme