‚Buď selhal, nebo někoho kryje‘. Hnutí STAN vyzývá ministra životního prostředí Brabce k rezignaci

Starostové a nezávislí (STAN) v úterý ve sněmovně vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) k odstoupení kvůli otravě řeky Bečvy. Podle místopředsedy Starostů Petra Gazdíka Brabec v případu buď selhal, nebo kryje soukromou firmu. Nechová se však jako ministr životního prostředí, podle Gazdíka navíc selhává i Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP).

Praha (Aktualizováno: 14:20 1. 12. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík (na fotografii) je přesvědčen, že se Richard Brabec nechová jako ministr životního prostředí | Foto: Yan Renelt / MAFRA | Zdroj: Profimedia

Petr Gazdík řekl, že k případu by se tento týden ve čtvrtek v 11.00 měla vrátit sněmovna. „Kauza už přerostla hranice ekologické katastrofy, stala se také selháním institucí demokratického státu,“ uvedl. Na základě informací Deníku Referendum by měl podle Gazdíka Brabec odstoupit. „Buď on a jeho ministerstvo selhali, nebo ministr kryje soukromou firmu, která znečistila Bečvu a způsobila ekologickou katastrofu,“ uvedl.

Obě dvě možnosti jsou v případě ministra životního prostředí tragické, dodal Gazdík. „V této kauze evidentně selhávají instituce demokratického státu, je tu velké podezření, že může docházet ke střetu zájmů pana ministra Brabce jako bývalého zaměstnance Agrofertu,“ uvedl. Ministr životního prostředí Richard Brabec oznámil, že nevidí kvůli otravě Bečvy důvod k rezignaci. Existoval by pouze v případě, že by selhal on nebo jeho resort.

Provozní událost v den otravy

Deník Referendum v pondělí uvedl, že v den otravy řeky Bečvy se ve valašskomeziříčské chemičce Deza stala havárie. Deza patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (za ANO). Chemička po otravě řeky popřela, že znečištění šlo od ní. Mluvčí Agrofertu pro Seznam zprávy potvrdil, že na místě došlo k „provozní události“, s otravou ale podle něj nesouvisí a nelze ji ani pokládat za havárii. 

Do otrávené řeky Bečvy se pomalu vrací život. Ve stavu jako před otravou by mohla být za pět až deset let

Číst článek

„Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo v Deze k provozní události, která ovšem neměla charakter havárie a ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě. Událost byla interně zaprotokolována. Vzhledem k tomu, že nešlo o havárii, ale o provozní událost, podle předpisů nemusela být hlášena úřadům,“ řekl mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIZP) Radka Nastoupilová sdělila, že brněnští inspektoři ČIŽP na základě místního šetření vyloučili jako možného původce havárie společnost Deza.

O Bečvě chce Gazdík hovořit s ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD). Selhávají totiž podle něj i orgány činné v trestním řízení a státní zastupitelství. Závěrem schůzky by mělo být rozhodnutí, zda vyšetřování prověří Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS), nebo by měla sněmovna zřídit zvláštní komisi.

Komunisté chtějí o věci debatovat ve Sněmovně, je podle nich ale třeba počkat na vyjádření policie avizované na 20. prosince. Poslankyně KSČM Marie Pěnčíková novinářům řekla, že se jí nelíbí vyjádření lidovců a Starostů vzhledem k tomu, že se havárie stala v době, kdy Zlínský kraj vedla jejich koalice.

Petice za zveřejnění základních informací

Kvůli nejasnostem v případu vznikla petice, kterou za týden podepsalo téměř 7500 lidí. Obsahuje osm otázek pro ČIŽP, Povodí Moravy, vládu, Brabce a město Valašské Meziříčí. „Nejasností je kolem celého případu příliš, což důvěře veřejnosti v instituce příliš neprospívá. Jediným řešením, jak tuto důvěru obnovit, je, aby zapojené instituce poskytly veřejnosti alespoň základní informace o svém postupu,“ sdělil mluvčí petice Šimon Gilar.

Když umíraly ryby v Bečvě, došlo v Deze k incidentu. ‚Byla to provozní událost,‘ říká mluvčí Agrofertu

Číst článek

Brabec při posledním projednáváním případu ve sněmovně 13. listopadu uvedl, že si nedovede představit, že by se únik kyanidu nedošetřil. „Jinak by zůstala pachuť,“ řekl. Případ vyšetřuje policie, znalec by jí měl poskytnout stanovisko k rozboru vzorků nejpozději ve druhé polovině prosince. Brabec se ohradil proti nařčením, že by něco kryl.

Ekologická havárie v září postihla řeku Bečvu pod Valašským Meziříčím až po Přerov, viník havárie zatím nebyl odhalen. Podle odborníků kyanid poškodil celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy na zhruba 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.

oro, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme