‚Po kontaminaci zůstala mrtvá.‘ Rybáři odvezli z řeky Bečvy do kafilérie už 20 tun otrávených ryb

Z řeky Bečvy, kterou kontaminovala v neděli neznámá látka, odvezli dosud rybáři do kafilérie 20 tun otrávených ryb. S odklízením pokračují, celkové množství tak rybáři zatím nedokážou odhadnout, řekl ve středu Pavel Kocián z Českého rybářského svazu. Znečištění zaznamenali v Bečvě v úseku od Choryně na Vsetínsku po Přerov, škody půjdou do milionů korun. Podle odborníků zůstala řeka po kontaminaci mrtvá.

Přerov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

p202009210519101_200923-180837_ada.jpeg

Jaká látka řeku kontaminovala, zatím není zřejmé, bližší informace zatím nemá ani Česká inspekce životního prostředí. | Foto: Luděk Peřina | Zdroj: ČTK

Zdroj znečištění ani látka, která ekologickou katastrofu způsobila, zatím není známa. Případem se zabývá také policie, padlo i trestní oznámení.

Kontaminace v Bečvě se dostala až do Přerova. Uhynuly tuny ryb, zdroj je zatím neznámý

Číst článek

„Informace o množství uhynulých ryb je stále živá, sanace díky dobrovolníkům stále pokračuje. K středečním 11.00 však bylo do kafilérií odvezeno 200 metráků ryb," uvedl ve středu předseda Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Pavel Kocián. Podle něj bude škoda obrovská. V řece uhynuly ryby jako je ostroretka, parma či cejn, kde se kilo pohybuje v rozmezí 80 korun. Zpracování v kafilérii stojí podle něj deset až 11 korun za kilo. „Co nás to stálo, je však nesrovnatelné s tím, co se stalo. Ta řeka je mrtvá,“ uvedl Kocián.

Případem se zabývá také policie, padlo i trestní oznámení, podal jej na neznámého pachatele starosta Hranic Jiří Kudláček. „Viník musí být nalezen a potrestán. Je to nepředstavitelná ekologická katastrofa, nesrovnatelná s čímkoliv, co se kdy stalo tady v okolí. Pachatel otrávil řeku, ve které se lidé koupají, chodí k ní se psy, odebírají z ní užitkovou vodu, chytají v ní ryby, rekreují se tam,“ řekl novinářům Kudláček. Podle něj se pachatel mohl dopustit trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí, případně i jiných trestných činů. „Může trvat až desetiletí, než se zarybnění Bečvy a její ekosystém obnoví na původní úroveň,“ dodal starosta.

Příčina kontaminace

Jaká látka řeku kontaminovala, zatím není zřejmé, bližší informace zatím nemá ani Česká inspekce životního prostředí. Podle Kociána akreditované laboratoře zjistily, že šlo o otravu, mechanismus je však podle něj velmi zvláštní. „Zvýšil se průtok v řece a přesto to nepomohlo. Vypadá to jako mrak, který se neslučuje s vodou, není vidět ani není identifikovatelný čichem. Pokud se nezjistí příčina v rozboru vody, bude se těžko hledat viník,“ podotkl předseda územního svazu.

Hasiči zasahují u řeky Bečvy. Kvůli neznámé chemikálii uhynuly tuny ryb

Číst článek

Znečištění zaznamenali rybáři v úseku od Lhotky nad Bečvou a Choryní na Vsetínsku, poté kontaminace v řece procházela přes Hustopeče nad Bečvou, Teplice nad Bečvou a Hranice, další leklé ryby začali rybáři nacházet v Lipníku nad Bečvou a okolí.

„Z lipenského revíru bylo 40 metráků uhynulých ryb už odvezeno, dalších 40 metráků je naloženo, ale dosud celý revír odklizen není. Máme u nás i hlubokou vodu,“ řekl ve středu hospodář lipenské organizace Jan Hloušek. Podotkl, že do konce týdne by měl být ryby vysbírané. Pracovat se přitom musejí rychle, než se zaplynují.

Kolem úterního poledne se již kontaminace dostala do oblasti Přerova. „Jde tak o 38 kilometrů vodního toku, ani naředění a přítoky Bečvy s tím nic neudělají, zvyšují se i průtoky v retenčních nádržích a monitoruje se i Morava, kam Bečva vtéká. Podle dosavadních informací se tam znečištění zatím naštěstí neprojevilo,“ doplnil předseda územního svazu Kocián.

Pomoc rybářům chce nabídnout i Olomoucký kraj. „Jakmile budou známy škody, projednáme možnosti pomoci postiženým rybářským revírům,“ uvedl hejtman Ladislav Okleštěk (ANO). Se sběrem uhynulých ryb pomáhají rybářům profesionální i dobrovolní hasiči. Mrak nebezpečné látky, který se sunul proudem, se podle zástupců kraje již rozplynul. Podle zástupců kraje však již obyvatelům podél toku řeky Bečvy žádné nebezpečí nehrozí.

Neznámá látka zamořila Bečvu na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje v neděli. O jakou látku jde, se zatím nepodařilo zjistit, další odebrané vzorky testují laboratoře na těžké kovy. Pravděpodobný zdroj znečištění hledali v úterý inspektoři ve Valašském Meziříčí. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují pouze ojediněle, podle evidence České inspekce životního prostředí zhruba jednou za deset let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme