Hladiny řek na Moravě rostou. Velička na Hodonínsku stoupla na třetí stupeň, zvedá se i Odra nebo Olše

Říčka Velička na Hodonínsku dosáhla v noci na neděli ve Velké nad Veličkou a později i ve Strážnici na třetí povodňový stupeň, který značí ohrožení. Hladina už ale klesá. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu. V postižených místech zasahují hasiči. V noci stouply i hladiny některých moravskoslezských řek. V neděli ve 12.00 platil druhý stupeň povodňové aktivity na pěti místech. Na dalších 17 místech hladiny dosáhly prvního stupně.

Aktualizováno Velká nad Veličkou (Hodonínsko) (Aktualizováno: 13:07 21. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velička dosáhla na profilu ve Velké nad Veličkou prvního povodňového stupně (bdělost) v sobotu v 15.50, druhého stupně (pohotovost) v 19.00. Třetího povodňového stupně řeka pak dosáhla ve 21.40, o hodinu později stoupla na nejvyšší úroveň 171 centimetrů, když třetí povodňový stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 140 centimetrů. Poté hladina už s výkyvy klesala, od 4.00 je říčka v místě na druhém stupni povodňové aktivity. Hasiči na twitteru uvedli, že v místě zasahuje 14 jednotek.

Třetí stupeň stále platí na profilu ve Strážnici, kde se hladina zvedla na první povodňový stupeň v sobotu v 18.50, na druhý pak v 21.30. Třetí stupeň povodňové aktivity říčka dosáhla o hodinu později. Nejvýše hladina vystoupala kolem nedělních 5.00, kdy dosáhla 344 centimetrů, když třetí povodňový stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 310 centimetrů.

Prvního povodňového stupně v neděli ve 4.30 dosáhla i Litava v Brankovicích na Vyškovsku, v tomto případě je hladina stále na vzestupu. V 6.00 hladina dosahovala 137 centimetrů, první povodňový stupeň se v místě vyhlašuje při dosažení 130 centimetrů.

Výstraha pro řidiče

Na třetí povodňový stupeň stoupla také hladina říčky Bystřičky nad stejnojmennou vodní nádrží na Vsetínsku. Pod nádrží nadále platí na Bystřičce druhý stupeň. První stupeň povodňové aktivity je ráno na třech vodních tocích ve Zlínském kraji.

Na Bystřičce nad nádrží evidovali hydrometeorologové v neděli ráno hladinu na úrovni až 92 centimetrů, třetí stupeň je vyhlašován při 80 centimetrech. Hladina se už nezvyšuje a v 7.30 měla 91 centimetrů. Pod nádrží platí na Bystřičce druhý stupeň povodňové aktivity. Na Rožnovské Bečvě ve Valašském Meziříčí, Lutonince ve Vizovicích a Olšavě v Uherském Brodu je první stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost.

Pro Jihomoravský kraj stále platí výstraha hydrometeorologů před vydatným deštěm, a to do nedělního dopoledne. Je možnost zvýšeného odtoku vody z krajiny a průtoku vody přes komunikace. Na silnicích hrozí také snížená viditelnost a riziko aquaplaningu.

Během noci opět stouply i hladiny některých řek v Moravskoslezském kraji. Na dvou místech dokonce dosáhly i druhého stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z informací, které státní podnik Povodí Odry zveřejnil na svých stránkách.

Druhý stupeň v neděli ráno platil na Lubině ve Vlčovicích, Polančici v Polance nad Odrou, Stonávce v Hradišti, Odře v Koblově a Jičínce v Novém Jičíně. Na 17 místech hladiny řek vystoupaly na úroveň prvního stupně. Jde například o Odru ve Svinově a v Bohumíně, Stonávku v Hradišti nebo Olši v Dětmarovicích.

Podle předpovědi počasí má v regionu i nadále pršet. Nejintenzivnější srážky se očekávají na Ostravsku, kde by do večera mělo spadnout až 40 milimetrů srážek. Méně pršet by mělo už v Jeseníkách i Beskydech. „Povodí je hodně nasycené. Intenzivnější srážky se mohou rychle projevit na stoupajících hladinách,“ řekla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

Silné deště na Frýdlantsku ustávají. Vedení kraje nevyhlásí nouzový stav, hasiči situaci zvládnou

Číst článek

Dodala, že podle vypracovaného modelu by se v některých místech hladiny řek měly dostat maximálně na druhý stupeň povodňové aktivity. Týká se to například řeky Olše a jejích přítoků. Například v Petrovicích u Karviné by se voda z řeky Petrůvky mohla vylít a ohrozit domy. „Zástavba může být ohrožena i vodou z Husího potoka u Hladkých Životic, kde se očekává až dvacetiletá voda,“ uvedla Vlčková.

Stoupají také některé vodní toky na Jesenicku. Druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost, platí na Černém potoce v obci Velká Kraš. Voda tam už ale nad ránem začala postupně klesat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme