Přezkum reklamy na Čapím hnízdě chyby nenašel. Nejvyšší státní zastupitelství přesto zvažuje kontrolu

Vrchní státní zastupitelství v Praze dokončilo přezkum reklamní větve kauzy Čapí hnízdo. V rozhodnutí o odložení případu nenašlo žádné další chyby, uvedla pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál tamní státní zástupkyně Kateřina Weissová. Kauza kolem šéfa hnutí ANO Andreje Babiše by tak mohla jít definitivně k ledu. Zasáhnout do ní může už jedině nejvyšší státní zástupce, ten to ovšem nevylučuje. Vyžádal si podklady, nařídit by mohl kontrolu skončené věci.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma - resort Čapí hnízdo, ilustrační foto

Farma - resort Čapí hnízdo, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ve věci v mediálním prostoru označované jako reklamní větev kauzy Čapí hnízdo přezkoumalo Vrchní státní zastupitelství postup dozorového státního zástupce Městského státního zastupitelství v Praze a neshledalo důvody pro vydání dalších pokynů, které by směřovaly ke znovuobnovení prověřování,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz a Radiožurnál státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze Kateřina Weissová.

Čapí hnízdo bylo z Agrofertu vyvedeno účelově, píše v odvolání státní zástupce Šaroch

Číst článek

Weissová totiž už jednou našla v rozhodnutí o odložení celého případu chyby. A to byl i důvod, proč si dokument, pod kterým je podepsaný pražský žalobce František Partík, vyžádala coby nadřízený orgán ke kontrole. Tentokrát ale bylo vše v pořádku. „Dokazování ve věci bylo úplné a dostatečně zohledňující předchozí dohledové pokyny,“ doplnila státní zástupkyně.

V opačném případě by musela Weissová už podruhé nařídit dohledovou prověrku. To se však nestalo, jak potvrdil také mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. „Vrchní státní zastupitelství v Praze si vyžádalo rozhodnutí o odložení ve věci a přípis o provedeném dozoru. Po prostudování těchto dokumentů došlo k závěru, že dohledovou prověrku nezahájí,“ řekl.

Kriminalisté se v případu zabývali podezřením, zda platby za reklamu byly fiktivní či předražené. Farma Čapí hnízdo si totiž díky těmto finančním injekcím přišla od dceřiných firem Agrofertu v letech 2010 až 2019 na 272 milionů korun. Což vyvolalo podezření, že peníze ve skutečnosti nešly na reklamu, ale firmy z Babišova holdingu si díky nim snižovaly daně.

Kontrola NSZ

Do případu kolem farmy předsedy hnutí ANO Andreje Babiše by nyní mohlo zasáhnout už jedině Nejvyšší státní zastupitelství. V pravomoci nejvyššího státního zástupce Igora Stříže je totiž nařídit takzvanou kontrolu skončené věci a „v případě pochybení užít opatření k nápravě“. Jeho mluvčí Petr Malý takový postup nevyloučil, Nejvyšší státní zastupitelství prý případ monitoruje.

Doměřená daň z reklamy na Čapím hnízdě je dědictvím Schillerové. Prověrku žádal i její náměstek

Číst článek

„Nejvyšší státní zastupitelství tento případ sleduje. Aktuálně si vyžádalo další informace od Vrchního státního zastupitelství v Praze, aby mohlo posoudit všechny okolnosti. Takzvaná kontrola skončené věci přichází teoreticky v úvahu. Je to jedna z pravomocí nejvyššího státního zástupce, ovšem v tuto chvíli nemůžeme další postup ve věci předjímat,“ řekl Malý pro iROZHLAS.cz a Radiožurnál.

Reklamní větev kauzy Čapí hnízdo policie poprvé odložila v červnu 2022. Tehdy došla k závěru, že nešlo o podezření z trestného činu. Z důkazů podle ní vyplynulo, že reklamní spoty, audiovizuální produkce či propagační materiál skutečně vznikly. Server iROZHLAS.cz tehdy přinesl podrobnou inventuru celého případu.

Policisté měli k dispozici posudky, závěry Evropského úřadu proti podvodům, „hlášení“ z Německa, podezření bývalého šéfžalobce Pavla Zemana i nové svědectví. Přesto se nakonec podezření na daňové úniky neprokázalo. Rozhodnutí vyšetřovatelů následně potvrdilo i Městské státní zastupitelství v Praze, vrchní státní zastupitelství ale usnesení zrušilo.

Kriminalisté se tak museli případem dále zabývat. Letos v únoru ale došli ke stejnému závěru, a sice že nebyly zjištěny skutečnosti „nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin“ a nebyl ani dostatečně odůvodněn závěr, že by jej spáchala určitá osoba. Agrofert, který patří do svěřenských fondů předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, podezření od začátku odmítal.

Přestože podle policie nešlo o trestný čin, finanční správa pěti dceřinkám Agrofertu kvůli reklamní větvi doměřila daň. Holding s tím ovšem nesouhlasil a obrátil se na Odvolací finanční ředitelství. To loni v srpnu většinu stížností odmítlo a nařídilo daň zaplatit. Tři z chybujících firem se kvůli tomu posléze obrátily na soud.

Kristýna Guryčová, Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme