Šest tisíc souborů a deset gigabytů dat. Stanjurova prověrka reklamy na Čapím hnízdě se protáhne

Nejdříve říkal resort vedený ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS), že výsledky mimořádné dohlídky kvůli reklamě na Farmě Čapí hnízdo by mohly být v nejlepším případě už na konci ledna. Teď je zřejmé, že se prověrka práce úředníků finanční správy protáhne. Důvod? Stanjurovi podřízení musí zkontrolovat přes šest tisíc souborů a deset gigabytů dat. Jasno, zda vše proběhlo podle pravidel, by tak mělo být až ke konci března.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Farma - resort Čapí hnízdo, ilustrační foto

Farma - resort Čapí hnízdo, ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vzhledem k rozsahu poskytnutého materiálu, který obsahuje přes 6000 souborů a deset gigabytů dat, odhadujeme ukončení zmíněné dohlídky zhruba do tří měsíců,“ uvedla na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí ministerstva financí Gabriela Krušinová.

Berňák doměřil daň za reklamu na Čapím hnízdě, Agrofert se odvolal. Stanjura nařídil prověrku

Číst článek

Výsledek mimořádné prověrky, kterou inicioval skrze svého náměstka ministr Stanjura, by tak měl být známý zhruba na konci března.

„Platí termín dokončení dohlídky v horizontu dvou až tří měsíců od doručení podkladů kontrolní skupině. Vzhledem k rozsahu dodaných materiálů nepředpokládáme, že by dohlídka byla ukončena dříve než do konce března,“ podotkla Krušinová. Kontrolní skupina na ministerstvu financí totiž dostala podklady před Vánoci, přesněji 20. prosince.

Stanjura původně avizoval, že kontrola, která byla zahájena 29. listopadu, by mohla být hotová v nejlepším případě na konci ledna, při zdržení v únoru. „Ano, podnět jsem dal prostřednictvím náměstka. Využil jsem tím své zákonné pravomoci a výsledky kontroly očekávám v horizontu dvou až tří měsíců,“ řekl pro Český rozhlas v první půlce prosince loňského roku.

Co konkrétně Stanjura nechal prověřit? Dohlídka by podle něj měla dát odpovědi například na otázky, jaké úřady případ v rámci finanční správy řešily a jak vypadal „časový harmonogram“. „Tedy zda úřady postupovaly adekvátně rychle jako v obvyklých případech, anebo ne, a jestli někdo nezanedbal nějakou lhůtu,“ popsal už dříve.

Cílem kontroly podle něj není a ani nemůže být zjišťování, kdo konkrétní firmy z holdingu Agrofert kontroloval a s jakým výsledkem. „Potřebuji jen vědět, že všechno proběhlo podle zákona a v řádných lhůtách, tak jak mělo,“ tvrdil ministr.

Berní úřad nechtěl průběh prověrky komentovat. „Finanční správa v rámci dohlídky poskytla ministerstvu financí plnou součinnost a požadované podklady. Provedení dohlídky a její vyhodnocení je však v kompetenci ministerstva financí,“ uvedl k tomu pouze Lukáš Heřtus.

Doměřená daň

Server iROZHLAS.cz už dřív zjistil, že finanční správa doměřila za reklamu na Farmě Čapí hnízdo pětici firem z koncernu Agrofert daň. Společnosti ji ale odmítly zaplatit a proti rozhodnutí berních úředníků se odvolaly k Odvolacímu finančnímu ředitelství, které nyní případy posuzuje.

Od Agrofertu k Agrofertu

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele.

V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní společnost Imoba, která loni spornou dotaci státu vrátila.

O jaké částky, jaký druh daně a jaké firmy jde, nechtěl úřad říci s ohledem na neveřejnost daňového řízení. Původně úředníci prověřovali dokonce 23 dceřinek Agrofertu, celkem 18 jich ale z hledáčku vypadlo a úředníci daňové řízení nezahájili.

V letech 2010 až 2013 živil Farmu Čapí hnízdo, která je notoricky známá kvůli padesátimilionové dotační kauze expremiéra Babiše, z většiny jen prodej reklamních služeb. Z účetních závěrek společnosti lze vyčíst, že v roce 2010 inkasovala za reklamu přes 64 milionů korun, což tvořilo více než 90 procent tržeb. Podobné to bylo i v následujících letech. Celkově za tyto čtyři roky šlo o 272 milionů korun.

Háček je v tom, že reklamní služby si objednával koncern Agrofert, což popsal třeba Evropský úřad pro boj proti podvodům známý pod zkratkou OLAF. „Tyto reklamní služby byly poskytovány výlučně společnostem náležícím do koncernu Agrofert,“ stojí v závěrečné zprávě OLAF.

Policie proto začala prověřovat, zda nešlo o daňový podvod. Tedy zda koncernu Agrofert ve skutečnosti nešlo o to, aby ekonomicky pomáhal neživotaschopné farmě a navíc si tím snižoval daňovou povinnost. Nakonec ale případ odložila s vysvětlením, že reklama na farmě proběhla, ačkoliv se policistům nepodařilo určit, zda byla cena v pořádku.

Agrofert na dotazy týkající se doměření daně i toho, proč s verdiktem finančního úřadu nesouhlasí a odvolává se, nechtěl už dříve odpovědět. „Jsme přesvědčeni, že jsme postupovali v souladu se zákonem, probíhající kauzy však nekomentujeme,“ uvedl pouze jeho mluvčí Pavel Heřmanský.

Farma Čapí hnízdo i Agrofert jsou součástí svěřenských fondů expremiéra a kandidáta na prezidenta Andreje Babiše (ANO).

Server iROZHLAS.cz se případu dlouhodobě věnuje a v minulosti podrobně popsal, jaké důkazy měli policisté v ruce. Přečíst si o nich můžete ZDE.

Prověřování reklamy na farmě ale bylo až druhou větví tzv. kauzy Čapí hnízdo. V té první šlo o padesátimilionovou dotaci, kvůli které čelil Babiš a jeho někdejší spolupracovnice Jana Nagyová obžalobě. Městský soud v Praze ale dvojici na začátku roku nepravomocně osvobodil.

Podezření kolem reklamy

  • červen 2008 – ekonom Karel Mojžišík ve svém posudku nedoporučuje přiznání dotace farmě, mimo jiné se odvolává na podezřele velkorysé plány na příjem z reklamy
  • rok 2014 – finanční správa dostává od svých německých kolegů z Chemnitzu smlouvu na zajištění reklamy mezi společností Farma Čapí hnízdo a německým Agrofertem s podezřením na krácení daně 
  • květen 2017 – společnost Česká znalecká, a. s., v dalším posudku k farmě uvádí, že provoz Čapího hnízda vydělával prakticky jen díky reklamě zadané koncernem Agrofert
  • srpen 2017 – policie zasílá do sněmovny žádost o vydání Andreje Babiše a místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka v souvislosti s kauzou dotací na farmu
  • prosinec 2017 – OLAF ukončuje své vyšetřování možného dotačního podvodu, ve své závěrečné zprávě problém s reklamou zmiňuje i s odkazy na oba posudky
  • prosinec 2018 – policie začíná oficiálně prověřovat možné daňové úniky spojené s reklamou
  • červen a červenec 2022 – pražští kriminalisté případ odložili s tím, že k trestnému činu nedošlo, o měsíc později jejich verdikt potvrdil i žalobce
  • srpen 2022 – spis k případu si vyžádal úřad vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové, který zahájil tzv. dohledovou prověrku
  • listopad 2022 – ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) nařídil mimořádnou dohlídku, tedy kontrolu práce finanční správy

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme