Řekli o Sobotkovi. Zbaběle utíká z boje, volá Babiš. Spolupracovalo se mi s ním dobře, tvrdí Bělobrádek

Premiér Bohuslav Sobotka končí v čele strany. Oznámil to po jednání politického grémia ČSSD. Na vzniklou situaci v sociálnědemokratické straně reagují politici napříč stranami. Podívejte se na jejich názory.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka, Lubomír Zaorálek a Milan Chovanec, všichni z ČSSD. | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Po jednání grémia ČSSD Sobotka oznámil odchod ze stranického vrcholu, kde ho nahradí Lubomír Zaorálek, který by měl ČSSD vést do říjnových voleb. Milan Chovanec má stranu sjednotit a lépe zorganizovat. Na rozhodnutí sociálních demokratů reagují politici na sociálních sítích.

Hnutí ANO

„Pan Sobotka zbaběle utíká z boje. Mohli jsme se střetnout v předvolební kampani,“ říká ve zveřejněném videu na svém Facebooku předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Od ledna opakoval stokrát různé lži. Doufal jsem, že lidé v předvolebním boji uvidí tu konfrontaci. Že dokážu, že pan premiér lhal... Je to spíše dvojkoalice u nás. S panem Bělobrádkem spolupracovali,“ řekl v České televizi.

Babiš si zároveň myslí, že odchod Bohuslava Sobotky z vedení ČSSD nezlepší vztahy mezi oběma koaličními stranami. Ty jsou od začátku mezi vládními partnery napjaté.

Ještě před Sobotkovým předstoupením před novináře na svém Twitteru místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička, za hnutí ANO, komentoval názor prezidenta Miloše Zemana. 

„Dle Zemana premiérem kdokoliv, jen ne Sobotka. [...] Já říkám prezidentem kdokoliv důstojnější a lepší, než Zeman,“ napsal v příspěvku na Twitteru.

KDU-ČSL

Pavel Bělobrádek označil pro server iRozhlas.cz Sobotkovo rozhodnutí za silný krok: „Já mu přeji jako premiérovi, který byl vlastně nejdéle sloužící - a pořád je - za posledních 15 let, aby se mu dařilo. Mně se s ním spolupracovalo dobře.“

Místopředseda KDU-ČSL ve vysílání ČT24 uvedl, že sociální demokraté na toto rozhodnutí mají plné právo. „Na druhou stranu bych chtěl ocenit práci pana premiéra. Já jsem s ním měl vždy zkušenost jako s člověkem, kdy jsme dokázali spolupracovat.

KSČM

Předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik v České televizi uvedl, že změny ve vedení ČSSD jsou jejich interní záležitostí a že ani KSČM nemá rádo, když se jim někdo vyjadřuje k vnitřním událostem.

„Zároveň to není úplně jejich věc, protože pan Sobotka byl premiérem... Mně to připomíná situaci, která se odehrála před lety - v roce 2002, kdy na tom sociální demokracie také nebyla nejlépe, a měnila premiéra. Vyvolává to ve mně pocit déjà vu,“ řekl v ČT24.

TOP 09 

Předseda Miroslav Kalousek na svém profilu na Twitteru vyjádřil obavy nad tím, zda voliči pochopí, co se to v ČSSD děje. Dodal ale, že všemu rozumí, protože „zoufalí lidé dělají zoufalé věci“. Sociální demokracii popřál hodně štěstí.

Europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil na svém Twitteru Sobotkovi vytkl, že pokračuje v chaotických krocích. Vytvoření trojvládí ve straně nerozumí.

První místopředseda strany a poslaneckého klubu Marek Ženíšek si myslí, že tím, že se Lubomír Zaorálek stává hlavou sociální demokracie povede k lepší komunikaci. „Nepřísluší mi hodnotit interní záležitost sociální demokracie. Ti kteří budou hodnotit, to budou především voliči,“ řekl ve vysílání ČT24.

ODS

„Já se nechci škodolibě radovat z vnitřních potíží sociálních demokratů. Pro nás sociální demokracie zůstává nejvýraznějším protinázorovým protivníkem,“ uvedl v České televizi místopředseda strany Martin Krupka.

Předseda ODS Petr Fiala na svém twitterovém profilu napsal, že „v ČSSD musí být hodně zoufalí. Anebo nevědí, ze historicky se triumvirát moc neosvědčil“. Na svém Facebooku pak dodal, že podle něj je tato vláda daleko méně úspěšná než jak o sobě tvrdí.

rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme