Řekněte Evropě ne, poradí lidem komunisté

Výkonný výbor KSČM se postavil proti vstupu Česka do Evropské unie. Navrhl vedení strany, aby lidem doporučilo odmítnout v referendu vstup do unie už v roce 2004. Komunistům vadí podmínky, které s Bruselem dohodli čeští vyjednávači.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Grebeníček | Foto: Jan Rosenauer

Komunisté nám budou před referendem o vstupu země do Evropské unie zřejmě doporučovat takzvané podmíněné ne tomuto kroku. Z celkem tří zvažovaných variant, mezi nimiž je i doporučení souhlasit s naším vstupem do unie s výhradami a nebo vyslovit zásadní nesouhlas, má zatím podmíněný nesouhlas největší podporu výkonného výboru strany.

"KSČM nemůže občanům doporučit, aby v referendu hlasovali pro vstup České republiky do Evopské unie v roce 2004, tedy je k této evropské integraci vstřícná, ale je to jakési dočasné a taktické ne," upřesnil Radiožurnálu znění tohoto doporučení pro občany místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Jestli budou komunisté občanům před hlasováním o vstupu do unie doporučovat právě tuto nebo jinou variantu, rozhodne 23. března Ústřední výbor jejich strany.

Místopředsedkyně sněmovny za ČSSD Jitka Kupčová považuje úvahy komunistů o tom, co chtějí občanům před referendem o našem vstupu do Evropské unie vzkázat jako doporučení, za nezodpovědnost. "Pokud je to skutečně tak, tak se domnívám, že tato iniciativa ze strany KSČM je spíše nezodpovědná než zodpovědná," varuje.

První referendum v historii republiky by se mělo uskutečnit v polovině června. Občané v něm budou rozhodovat, zda republika příští rok vstoupí do Evropské unie. V referendu budou občané odpovídat na otázku: "Souhlasíte s tím, aby se Česká republika stala podle Smlouvy o přistoupení České republiky k Evropské unii členským státem Evropské unie?" Pro vstup by podle posledního průzkumu hlasovalo 59 procent a proti 23 procent dotázaných.

Milada Richterová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme