Rekonstrukce věže na Karlově mostě se ruší. Magistrát pochybil, rozhodlo ministerstvo

Plánovaná rekonstrukce Juditiny věže Karlova mostu v Praze se prozatím neuskuteční. Zrušila ji památková inspekce ministerstva kultury. Vyplývá to z dokumentu, který na svém webu zveřejnil Klub Za starou Prahu. Ten projekt spolu s Národním památkovým úřadem už dříve kritizoval, podle nich je příliš „invazivní“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juditina věž neboli Malostranská mostecká věž je nižší ze dvou věží, které tvoří bránu z Karlova mostu na Malou Stranu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Juditina věž neboli Malostranská mostecká věž je nižší ze dvou věží, které tvoří bránu z Karlova mostu na Malou Stranu. Stavba byla součástí Juditina mostu, který stál na místě dnešního Karlova, a vznikla v románském slohu ve 12. století.

'Přehnaně invazivní' kritizuje rekonstrukci Juditiny věže Klub za starou Prahu

Číst článek

Sám Klub Za starou Prahu od roku 1927 sídlí přímo v mostecké věži a má uzavřenou nájemní smlouvu do roku 2093. Klub ve věži od roku 2007 provozuje knihkupectví a pořádá přednášky, koncerty a další akce pro veřejnost.

„To, co navrhli a nechali si schválit na magistrátu u památkového odboru, byl návrh na jakousi přestavbu, která nepočítala s Klubem Za starou Prahu. Přitom s námi jako s oprávněným nájemcem o té věci nikdo nejednal o tom, jakým způsobem chtějí zabezpečit naše oprávnění nároky na umístění ve věži podobu rekonstrukce,“ řekla serveru iROZHLAS.cz předsedkyně klubu Kateřina Bečková.

'Nebudeme pasivně čekat'

Klub rozhodnutí o rekonstrukci napadl u ministerstva kultury, stejný krok udělal i Národní památkový ústav, který nesouhlasil s razancí rekonstrukce. Ta by změnila některé svislé a vodorovné historické konstrukce s důvodem, že jsou staticky narušené.

Památková inspekce ministerstva teď vydala pravomocné rozhodnutí, které magistrátem schválenou rekonstrukci ruší. Pokud chce městská část Praha 1 věž rekonstruovat, musí teď jako investor nově zpracovat projekt.

„My jsme už mezitím dali najevo panu starostovi Prahy 1 (Oldřichu Lomeckému z TOP 09, pozn. red.), že s tímto způsobem rekonstrukce nesouhlasíme a že nás opomíjí jako nájemce. Nebudeme pasivně čekat, až nás z té věže někdo vyžene,“ říká Bečková.

O rozhodnutí ministerských kontrolorů informoval Klub Za starou Prahu na svém facebooku:

Přečtěte si celé rozhodnutí památkové inspekce ministerstva kultury:

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme