Rekonstrukce věže na Karlově mostě se ruší. Magistrát pochybil, rozhodlo ministerstvo

Plánovaná rekonstrukce Juditiny věže Karlova mostu v Praze se prozatím neuskuteční. Zrušila ji památková inspekce ministerstva kultury. Vyplývá to z dokumentu, který na svém webu zveřejnil Klub Za starou Prahu. Ten projekt spolu s Národním památkovým úřadem už dříve kritizoval, podle nich je příliš „invazivní“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Juditina věž neboli Malostranská mostecká věž je nižší ze dvou věží, které tvoří bránu z Karlova mostu na Malou Stranu | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Juditina věž neboli Malostranská mostecká věž je nižší ze dvou věží, které tvoří bránu z Karlova mostu na Malou Stranu. Stavba byla součástí Juditina mostu, který stál na místě dnešního Karlova, a vznikla v románském slohu ve 12. století.

'Přehnaně invazivní' kritizuje rekonstrukci Juditiny věže Klub za starou Prahu

Číst článek

Sám Klub Za starou Prahu od roku 1927 sídlí přímo v mostecké věži a má uzavřenou nájemní smlouvu do roku 2093. Klub ve věži od roku 2007 provozuje knihkupectví a pořádá přednášky, koncerty a další akce pro veřejnost.

„To, co navrhli a nechali si schválit na magistrátu u památkového odboru, byl návrh na jakousi přestavbu, která nepočítala s Klubem Za starou Prahu. Přitom s námi jako s oprávněným nájemcem o té věci nikdo nejednal o tom, jakým způsobem chtějí zabezpečit naše oprávnění nároky na umístění ve věži podobu rekonstrukce,“ řekla serveru iROZHLAS.cz předsedkyně klubu Kateřina Bečková.

'Nebudeme pasivně čekat'

Klub rozhodnutí o rekonstrukci napadl u ministerstva kultury, stejný krok udělal i Národní památkový ústav, který nesouhlasil s razancí rekonstrukce. Ta by změnila některé svislé a vodorovné historické konstrukce s důvodem, že jsou staticky narušené.

Památková inspekce ministerstva teď vydala pravomocné rozhodnutí, které magistrátem schválenou rekonstrukci ruší. Pokud chce městská část Praha 1 věž rekonstruovat, musí teď jako investor nově zpracovat projekt.

„My jsme už mezitím dali najevo panu starostovi Prahy 1 (Oldřichu Lomeckému z TOP 09, pozn. red.), že s tímto způsobem rekonstrukce nesouhlasíme a že nás opomíjí jako nájemce. Nebudeme pasivně čekat, až nás z té věže někdo vyžene,“ říká Bečková.

O rozhodnutí ministerských kontrolorů informoval Klub Za starou Prahu na svém facebooku:

Přečtěte si celé rozhodnutí památkové inspekce ministerstva kultury:

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme