Rekonstrukce nehody policejního speciálu. Pokyn zřejmě dal sám šéf jihomoravských policistů Tržil

Projížďku speciálním policejním vozem, která následně skončila nehodou, zástupci šéfa hradního protokolu Vladimíru Krulišovi zřejmě zařídil sám šéf jihomoravské policie Leoš Tržil. Dvojice se setkala v pondělí večer na slavnostní večeři v brněnském hotelu International s prezidentem Milošem Zemanem. Serveru iROZHLAS.cz informaci o společném odchodu Tržila s Krulišem potvrdila náměstkyně hejtmana Taťána Malá (ANO).

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf jihomoravských policistů Leoš Tržil | Foto: Jiří Salik Sláma | Zdroj: Profimedia

Jelikož policie o okolnostech nehody, během níž se Kruliš a policejní řidič vážně zranili, nechce sdělit bližší informace, server iROZHLAS.cz se pokusil zrekonstruovat události, které havárii předcházely.

V pondělí okolo půl sedmé zasedlo ke slavnostní tabuli hotelové restaurace v centru Brna zhruba šest desítek hostů. Prezident Miloš Zeman při příležitosti návštěvy Jihomoravského kraje pozval na večeři řadu místních osobností včetně hejtmana Bohumila Šimka, šéfa jihomoravské policie Leoše Tržila nebo šéfa krajských hasičů Jiřího Pelikána.

Zeman potvrdil, že Kruliš jel ve zničeném policejním speciálu. Má zlomené dva obratle, řekl

Číst článek

Ten mimo jiné uvedl, že se v průběhu večera popíjel i alkohol. „Můžu vám to říct úplně přesně. Byl to Sauvignon, VOC Znojmo, co jsme při té večeři dostali. Zahajovali jsme samozřejmě šampaňským a pak jsme měli roséčko. Výborné. To bylo součástí oficiální večeře pana prezidenta," popsal ředitel krajských hasičů Pelikán.

Během večeře seděl Pelikán právě po boku policejního ředitele Tržila. „Na té večeři bylo asi 60 lidí. Seděl jsem vedle pana policejního ředitele. Byli jsme jako složky IZS (integrovaný záchranný systém – pozn. red.) z povolání, takže ano, seděli jsme spolu. Ten stůl byl obdélníkového tvaru, seděli jsme na té užší straně. Od pana prezidenta jsme byli zhruba 20 metrů," popsal.

O tom, že by se ale Tržil s Krulišem během jídla domlouvali na projížďce policejním vozem, si šéf krajských hasičů nevybavuje: „Já práci policie nesleduju. A pan Kruliš běhal kolem zabezpečení pana prezidenta, takže k tomu vám nemůžu nic říct."

Společný odchod protokoláře s šéfem policistů

Hosté dojedli kolem deváté večer. Krátce na to se prezident Miloš Zeman rozloučil a odebral se do postele. V tomto okamžiku se zřejmě definitivně projížďka supermoderním speciálem domluvila. Podle dobře informovaho zdroje z policejních kruhů ji zařídil sám šéf krajské policie Tržil.

Podle svědků navíc dvojice krátce po skončení oficiálního programu odcházela společně. Kruliše s Tržilem viděla náměstkyně hejtmana Taťána Malá (ANO) a krátce na to na parkovišti i její řidič.

Místo nehody policejního speciálu v ulici Zámecká poblíž Brno-Chrlice | Zdroj: Český rozhlas

„Čekal na mě, než vyjdu a pojedeme. Rozhodně je to důvěryhodný člověk (řidič – pozn. red.). Jestli říkal, že je viděl, tak je stoprocentně viděl. Já si vybavuji, když mi to pak říkal, že jsem je také viděla procházet. Jen jsem si v té chvíli neuvědomila, s kým to ten Tržil jde. Ale je jasné, že to byl on (Kruliš – pozn. red.)," popsala. Sám řidič však události odmítl komentovat.

To se podle Malé odehrálo zhruba mezi čtvrt a půl desátou večer. Policejní BMW přitom údajně u hotelu tehdy nebylo, zhruba o půl hodiny později však s Krulišem na palubě došlo k nehodě v ulici Zámecká poblíž dálničního nájezdu.

Informace o tom, že klíčový pokyn k projížďce dal Tržil, uvedl i server Aktuálně.cz: "Rozhodl Tržil, ale ten mu na večeři taky vysvětloval, že Kruliš nesmí řídit. Odjeli a řídil policista, ale je otázkou, jestli se nevyměnili," řekl serveru údajně vysoce důvěryhodný zdroj, který byl na pondělní slavnostní večeři v hotelu International.

Svědectví z místa nehody

Podle místní kadeřnice byla oblast poblíž brněnských Chrlic krátce po nehodě policejního vozu neprůjezdná: „Ségra se o půlnoci nemohla autem dostat přes kruhový objezd, stála tam dvě auta, která blokovala průjezd směrem na Chrlice, musela jinudy.“ Po havárii v ulici Zámecká nyní na místě není žádná stopa. „Vysbírali to do posledního střípku, není tam nic,“ popsala paní ze sousední zahrady. Skupinka kuřáků před předposledním domem v Chrlicích naopak popsala, že žádný humbuk kolem nehody nezachytila: „Bydlíme tady, ale neviděli jsme nic. Je tady velký barák na konci ulice, který blokuje výhled. My jsme spali.“

Policie mlčí

Policie podrobnosti i snímky z nehody odmítá zveřejnit, odkazuje se přitom na šetření policejní inspekce.

„My nejsme povinni poskytovat fotky dopravních nehod. Navíc to řeší GIBS, takže my k tomu už opravdu nemůžeme žádné informace podávat. Ani takovýto materiál nemám k dispozici," řekla mluvčí Jihomoravské policie Štěpánka Komárová.

Sám Tržil to, že by z večeře v brněnském hotelu odešel společně s Krulišem, odmítl: „Kruliš odešel z večeře s prezidentem v souladu s protokolem," sdělil serveru přes SMS. To, jak se tedy do policejního hybridu Kruliš dostal, odmítl komentovat.

Vůz na služebně poblíž nehody prý neparkoval

K nehodě došlo okolo desáté večer nedaleko dálniční služebny policie v Brně-Chrlicích. Podle záchranářů zavolal pomoc spolujezdec, tedy Kruliš. Záchranka byla na místě o 14 minut později.

Není dosud jisté, kde přesně Kruliš do auta nasedl. Nehoda se stala v Chrlicích, a proto se spekulovalo, že auto vyjíždělo z místní dálniční služebny, kde si z kraje května i policisté speciál přebírali.

„Dovedu u mladých lidí pochopit lásku k rychlým sportovním automobilům, tak bych byl tolerantní. Já prostě (takovou) velkou lásku necítím. Pokud tam ten policista byl a stala se nešťastná náhoda, to je mozková mrtvice, no tak každý z nás někdy zemře. Pan Kruliš nezemřel, i když mu hrozilo ochrnutí. A pokud jde o toho řidiče, on je pořád ještě v umělém spánku a doufejme, že se z toho dostane.“

Miloš Zeman (prezident)

Tuto domněnku vyvrátil pro server iROZHLAS.cz jeden z tamních policistů: „Neparkuje u nás. Ani to u nás nebylo přidělené. Natáčelo se to tady, když si to převzali. Na našem oddělení to nebylo ani kmenově." 

K nehodě došlo v noci na úterý. Podle vyjádření policie i záchranářů byl zástupce šéfa hradního protokolu Vladimír Kruliš na místě spolujezdce, řídit měl policista. Oba muži skončili v nemocnici s vážnými zraněními.

Kruliš má zlomené dva obratle, ale nemá poškozenou míchu. Nehodu zatím nekomentovali ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ani policejní prezident Tomáš Tuhý. Chtějí počkat na výsledky prošetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS).

Policie dostala hybridní vůz za čtyři miliony korun k testování zkraje května, jezdil především po jihomoravských rychlostních silnicích. Auto má policie zapůjčené od firmy Invelt na šest měsíců nebo do ujetí 20 000 kilometrů, podle toho, co nastane dřív.

Kristýna Guryčová, Petr Jadrný, Marie Veselá, Hana Mazancová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme