Rekonstrukce známé vily Tugendhat se dále opozdí

Rekonstrukce brněnské vily Tugendhat se oddálí. Antimonopolní úřad totiž nařídil městu, aby znovu vybralo projektanty oprav.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brněnská vila Tugendhat | Foto: www.archiweb.cz

Tendr z roku 2004 na projekt rekonstrukce památky UNESCO nebyl v pořádku, konstatoval během čtyř let sporů Krajský soud v Brně a Nejvyšší správní soud.

Z toho vycházel také antimonopolní úřad, podotknul jeho předseda Martin Pecina. "Proto jsme kroky města zrušili a nařídili provést nový výběr v té soutěži."

Brněnský magistrát teď může buď z firem přihlášených do původního tendru vybrat vítěze, nebo ho zrušit a vyhlásit soutěž novou. Na variantách nyní pracují magistrátní právníci.

Teprve až práci dokončí, brněnští politici se poradí co dál, řekl primátor Roman Onderka. "Svolám koaliční zasedání, které se o této záležitosti podle právních podkladů poradí."

Funkcionalistická vila Tugendhat je jediná česká památka moderního umění zapsaná na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Jejím tvůrcem je proslulý německý architekt holandského původu Ludwig Mies van der Rohe. Vila byla dostavěna v roce 1930 a patří k základním dílům světové moderní architektury.

Městu patří od roku 1994. Rekonstrukce se má týkat naprosto všech částí památky včetně narušené statiky. S opravami se mělo začít už v roce 2002.

Marika Táborská, Vladan Dokoupil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme