Rekordní mrazy nejen u nás, ale po celé Evropě

Jednu z nejmrazivějších nocí letošní zimy zažila České republika. Největší mráz za posledních 30 let naměřila ráno meteorologicka stanice v Rožmitálu pod Třemšínem. Teplota vzduchu byla minus 22, 8 stupně Celsia. Počasí a sníh stále přidělávají vrásky cestářům - a to hlavně na severu Moravy. Například v okresu Bruntál museli ráno silničáři uzavřít devět komunikací. V oblasti Osoblažského výběžku je zafoukával silný nárazový vítr. Na silnicích uvízlo i několik autobusů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rampouchy | Foto: Jan Rosenauer

Největší mráz za posledních 30 let naměřila ráno meteorologicka stanice v Rožmitálu pod Třemšínem. Teplota vzduchu byla minus 22 celých a 8 desetin stupně. Podobnou teplotu hlásí také Vysočina a minus 26 stupňů meteorologové naměřili v Černé v Pošumaví. Například na Kvildě na Šumavě dnes amatérský meteorolog Karel Titel naměřil -31 stupňů Celsia. "Vylézá sluníčko, kopce jsou pod ním, to ten půlstupínek dá. Letos už bylo víc, před 14 dny bylo více než - 34, takže rekord zatím ne, i když do konce týdne se může stát leccos." Rekord letošní zimy v jižních Čechách je ze 7. února, kdy na Jezerní slati na Šumavě klesla teplota na minus 34 celých a 8 desetin stupně Celsia.

Současné mrazivé počasí může způsobit problémy lidem, kteří mají potíže se srdcem. Radiožurnálu to potvrdil přednosta kardiocentra pražského IKEMu Jan Pirk. "Určitě to období studeného počasí je nebezpečné, vyskytují se tzv. chladové stenokardie, čili lidé s ischemickou chorobou srdeční by do toho ledového počasí vůbec chodit neměli."

Počasí a sníh stále přidělávají vrásky cestářům - a to hlavně na severu Moravy. Například v okresu Bruntál museli ráno silničáři uzavřít devět komunikací. V oblasti Osoblažského výběžku je zafoukával silný nárazový vítr. Na silnicích uvízlo i několik autobusů. Dispečer bruntálských silničářů Josef Olbert informoval, že 7 cest v okolí Jindřichova už se jim podařilo zprůjezdnit. Na zbývajících dvou úsecích se pracuje. "Silnice 3. třídy Slezské Rudoltice-Víno a silnice 3. třídy Bučávka. Do této oblasti jsme požádali o cizí výpomoc, nakladače a pluhy a ještě tam jela výpomoc našich cestmistrovství. V současné době pracujeme na tom, abychom to všechno zprůjezdnili." Drobné problémy se sněhovými jazyky mají silničáři i na Opavsku, Novojičínsku a Frýdeckomístecku. Kvůli sněhovým jazykům a závějím jsou dvě silnice zavřené také v okrese Jeseník.

Současné nízké teploty trápí velkou část Evropy. Mrazy u našich jižních sousedů poškozují i betonové části na dálničních mostech. Pod dálničním výjezdem do Innsbrucku museli dnes dopoledne uzavřít vozovky, protože hasiči kontrolovali mosty. Z jednoho z nich se totiž vlivem extrémní zimy uvolnily části betonu a zřítily se na spodní silnice. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Naopak na západní dálnici A1 v Horním Rakousku došlo ráno k řetězové srážce 40 aut. Dva lidé zemřeli, tři jsou těžce zranění. Většina řidičů jela rychle a nerespektovala varovné nápisy o husté mlze. V Nizozemsku způsobily přívaly sněhu dopravní kalamitu. V mnoha obcích zrušili vyučování a úřady vyzvaly obyvatele, aby pokud možno zůstali doma. Německo má problém se zamrzlými plavebními kanály. V ledu tam zůstaly uvězněny některé lodě.

Paní Zima o sobě dala vědět i v zemích, které patří do teplejšího pásma včetně Řecka, jižní Itálie či Španělska. Mrzne jako na Sibiři, tak hodnotí současnou zimu noviny v italské Neapoli. Mráz panuje i na Pyrenejském poloostrově. V severním Španělsku v oblasti Navarra naměřili -24,8, rekord z roku 1956, kdy teploměr ukázal -32 tak sice nebyl překonán, ale mrazy přesto více než dost trápí značnou část země. Teploty -30 a nižší zaznamenali meteorologové třeba ve Švýcarsku, -40 ve Švédsku. Rekord padl i v Německu.

sníh v řecké Soluni | Foto: ČTK/AP

Také v Berlíně se důrazně přihlásila o slovo paní Zima. Namrzlé vozovky a zasněžené chodníky nedělají těžkou hlavu ale jen Berlíňanům. Nový měsíc odstartoval teplotní rekord, v Oberstdorfu naměřili -25, 3, čímž padl téměř 35 let starý březnový rekord. Paní Zima se důrazně vrátila - v alpských oblastech mrazem až -20 stupňů, do Severního Porýní-Vestfálska sněhovou nadílkou. Dálnice A2 byla nesjízdná, dopravní kolony byly dlouhé 20 km a řidičům museli na pomoc přispěchat záchranáři.

Problémy panují právě i kvůli přívalům sněhu, který trápí i Řecko. V Soluni, která je střediskem letovisek na Chalkidiki, dokonce policie vyzývá řidiče, aby používali sněhové řetězy. Podle Atén se Řecko letošní zimu potýká největší nadílkou sněhu za posledních 40 let. Jak pro Český rozhlas uvedla naše velvyslankyně v Aténách Jana Bulenová, v řecké metropoli je sice teplota nad bodem mrazu, ve střední a hlavně v severní části země se ale i nadále potýkají s kalamitou. "Sníh v kombinaci s velice nízkými teplotami způsobil nesjízdnost mnohých cest, třeba v západní Makedonii, Thrákii, ve středním Řecku. V horské oblasti Castorie Grevena jsou na sníh sice zvyklí, ale tentokrát ta sněhová nadílka byla veliká. Soluň je stabilizovaná, ale stále některé školy nefungují, protože děti se do nich nemohou dostat."

Markéta Kaclová, Robert Mikoláš, Lenka Rákosová, Marie Woodhamsová, Renáta Prátová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme