V Česku se za rok 2019 ubytoval rekordní počet turistů. Návštěvnost stoupla v Olomouckém kraji

Česká republika je stále oblíbenějším cílem turistů. Během loňského roku se podle dat Českého statistického úřadu v tuzemských hotelích, penzionech, ale také v kempech ubytovalo 22 milionů hostů. Podle Českého statistického úřadu strávili loni hosté v českých ubytovacích zařízeních celkem 57 milionů nocí. Zahraničních návštěvníků přijelo za rok 2019 o 272 tisíc více než v roce 2018.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vůbec nejčastěji do Česka zavítají Němci, jen za rok 2019 jich bylo přes dva miliony. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Zahraničních návštěvníků přijelo za celý loňský rok o 272 tisíc více než v roce 2018 a jejich počet se tak přiblížil 11 milionům. „Počet hostů se meziročně zvýšil o více než čtyři procenta, a to zásluhou jak domácích, tak zahraničních hostů,“ upřesňuje Pavel Vančura z Českého statistického úřadu. Vůbec nejčastěji do Česka zavítají Němci, jen za rok 2019 jich bylo přes dva miliony. Spolu s nimi se za krásami Česka velmi rádi vydávají také Slováci a Poláci.

Turisté v Kutné hoře manipulují s kostmi a pořizují nevhodná selfie, zamezit jim má nový zákaz

Číst článek

Do oficiálních čísel ale nejsou zaznamenány počty cizinců, kteří při návštěvě České republiky využijí služby Airbnb. Podle odhadů analytiků KPMG by mohl být právě touto formou v hlavním městě ubytován zhruba každý čtvrtý turista.

Sporný pronájem

„Je to záležitost, která se koncentruje zejména do Prahy a do velkých turistických destinací. V Praze samozřejmě může být ten podíl o dvacet třicet procent víc. Odhady se samozřejmě různí,“ připomíná analytik KPMG, který se zabývá cestovním ruchem, Radek Chaloupka.

Pronajímání bytů turistům pak vede podle kritiků těchto služeb k jejich zdražování. Praha proto chce, aby pronajímatel bytu na Airbnb musel nejdřív získat souhlas svých sousedů.

V Česku se až do roku 2017 ubytovávalo a cestovalo zde více zahraničních návštěvníků než českých turistů. Cizince v roce 2019 domácí turisté překonali. Bylo jich zhruba o 200 tisíc víc.

Mezi nejvyhledávanější turistické destinace patří již tradičně česká metropole a Český Krumlov. Turisté ale čím dál tím častěji vyrážejí i do jiných regionů. Návštěvnost proto vzrostla v podstatě napříč všemi kraji – s výjimkou Pardubického. Nejvíc se pak návštěvnost zvýšila v Olomouckém kraji, na střední Moravě a v Karlovarském kraji.

ber, sot Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme