Rekordních 285 otužilců oslavilo svátek svatého Štěpána v ledové Vltavě

Do ledové Vltavy u Národního divadla v Praze se dnes dokázalo ponořit 285 otužilců. Do nejstarší a nejznámější otužilecké soutěže v Česku se tak letos zapojilo nejvíc plavců v historii. Memoriál Alfreda Nikodéma tradičně začíná a končí na Slovanském ostrově.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve Vltavě u Národního divadla v Praze se na Štěpána uskutečnil 67. ročník Memoriálu Alfreda Nikodéma | Zdroj: ČTK

Podmínky 67. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma v pražské Vltavě byly ideální - teplota vody čtyři a půl stupně a vzduchu čtyři stupně Celsia. Proud navíc nebyl silný. Úspěšně dnes doplavali všichni.

Vítězka 67. ročníku Memoriálu Alfreda Nikodéma Lenka Štěrbová z Pardubic, přemožitelka kanálu La Manche, zvládla 750metrovou trať uplavat za 8 minut a 33 vteřin. Ve vítězství, jak řekla v cíli, doufala:

Přehrát

00:00 / 00:00

Na 67. ročníku vánočního Memoriálu Alfreda Nikodéma natáčela reportérka Lenka Jansová

„Řídím se vždycky pravidlem, které používají Američané, že když jdu na start a cítím se jako vítěz, tak pak celou dobu doufám, že tím vítězem budu.“

Zdá se, že je otužování v Česku stále populárnější. Závodili lidé nejen různých typů a profesí, ale i různého věku:

„Nejmladším účastníkem je devítiletý Daniel Stoklásek z Jihlavy, nejstarším účastníkem je 86letý Jaroslav Brustmann z Kamenického Šenova,“ uvádí ředitel soutěže Tomáš Prokop z plaveckého klubu otužilců Praha.

Nejdřív plavou ti nejtrénovanější, kteří mají trať dlouhou 750 metrů. Kondiční plavci plavou na vzdálenost 300 a 100 metrů. Z břehů Vltavy je povzbuzovalo několik tisíc lidí.

Nejznámější soutěž otužilců v Česku přilákala rekordní počet účastníků | Foto: ČTK | Zdroj: ČTK

Otužování ve správných dávkách je zdravé. Netrénovaného člověka by ale podobný pokus mohl i zabít. Proto na akci dohlížel lékař pražské záchranky Petr Mikulecký:

„Správný trénink začíná studenou sprchou, eventuálně saunou, pak si napouštět studenou vanu, pak eventuálně po letech nebo po roce se odvážit na krátké vzdálenosti do přírodní vody, samozřejmě pod dohledem a s doprovodem.“

„A trénovat, trénovat, trénovat, až se dopracujete k těmto vrcholovým zážitkům, jaké si tady dnes prožili ti vrcholoví sportovci,“ říká lékař-záchranář.

Záchranáři naštěstí dnes moc práce neměli - jen jedné závodnici pomohli na břeh.

Lenka Jansová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme