Rekonstrukce demise vlády: jak Sobotka překvapil sociální demokraty. A všechny ostatní

Premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD v úterý oznámil, že podá demisi vlády. Překvapil tím koaliční partnery, vlastní stranu i nejbližší spolupracovníky. Svoje rozhodnutí tajil do poslední chvíle, věděla o něm jen hrstka lidí. Server iROZHLAS.cz proto zrekonstruoval události, které klíčovému prohlášení šéfa kabinetu předcházely.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 8:36 3. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka na 39. sjezdu ČSSD v Brně

Bohuslav Sobotka na 39. sjezdu ČSSD v Brně | Foto: Filip Jandourek

Když šéf vládního kabinetu Sobotka předstupoval v úterý v půl druhé před novináře se slíbeným prohlášením, čekala se mezi novináři jen další výzva pro šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, aby vysvětlil pochybnosti kolem svého majetku. Opatrně se pak mluvilo o možném odvolání ministra financí z vlády.

Sobotkovi poradci však už v té chvíli čekali jiný scénář. Během dopoledne se s premiérem totiž obecně dohodli, že vysloví nespokojenost s Babišovým dopisem, v něm měl své kauzy vysvětlit, svolá koaliční schůzku a ve čtvrtek Babiše odvolá.

Otázky a odpovědi: musí Zeman demisi přijmout? Může Sobotka vládnout až do říjnových voleb?

Číst článek

 Jenže se všichni spletli. Sobotka totiž oznámil, že podává demisi celé své vlády.
„Je to pro mě velké překvapení. Teď to nechci komentovat," napsala v tomu v textové zprávě ministryně práce a sociálních věcí a také místopředsedkyně strany Michaela Marksová. Jako jedna z mála byla ochotna komunikovat s novináři.

A není divu – Sobotka své rozhodnutí téměř nikomu neřekl, nevěděla o něm ani drtivá část grémia ČSSD, tedy nejužšího stranického vedení. A zřejmě ani první místopředseda a ministr vnitra Milana Chovance, který - jindy v médiích i na sociálních sítích výřečný - mlčí. A scénář neznal ani vlivný právník a zákulisní hráč, Sobotkův přítel Radek Pokorný.

Podle informací iROZHLAS.cz premiérovo rozhodnutí znal jen velmi omezený okruh lidí, mezi nimi jeho šéfporadce Vladimír Špidla a také politický poradce Oto Novotný. Ani jeden z nich o tom ale nechtěl mluvit.

 „Nebudu se k tomu absolutně vyjadřovat. Jako jeho poradce komunikuji pouze s ním (premiérem, pozn. red.), a ne s veřejností prostřednictvím médií. Nejsem v postavení, kdy bych si mohl dovolit takto citlivou situaci jakkoli komentovat," řekl Novotný. Nadcházející události mohli ještě tušit Sobotkovi nejbližší spolupracovníci a spojenci - předseda sněmovny Jan Hamáček či volební manažer Jan Birke.

Taktika v zákulisí

Ještě před pár desítkami hodin byl přitom scénář řešení vládní krize úplně jiný. A měl dvě varianty – podle první měl skončit odvoláním Andreje Babiše z postu ministra financí, v tom druhém odvoláním všech ministrů za ANO.

Ale popořádku. Vládní krizi připravila už sněmovna svým březnovým usnesením, že ministr financí musí věrohodně vyvrátit podezření z daňových úniků. Usnesení tehdy navrhla opoziční TOP 09 a sociální demokraté jej trochu nepromyšleně podpořili. Tím ale dostali svého premiéra do pasti.

Bylo totiž zřejmé, že Babiš nemůže přijít se zásadními novými informacemi, a premiér tak měl před sebou dvě možnosti. Mohl Babiše mohl buď odvolat a postavit ho tak do role politické oběti, nebo couvnout a byť s výtkami jej ve vládě nechat.

V té chvíli začala přetahovaná uvnitř ČSSD. Stranické křídlo okolo prvního místopředsedy a ministra vnitra Milana Chovance začalo Sobotku tlačit do Babišova odvolání, lidé kolem místopředsedy Lubomíra Zaorálka naopak politické vášně tlumili a hledali cestu, jak z krize vycouvat. Jenže postupně začal převažovat radikální postoj.

Sobotkův tým poradců

Sobotka tak kolem sebe soustředil na Úřadu vlády několik poradců a začal s jejich pomocí dávat dohromady podklady pro Babišovo odvolání – dnes už známé analýzy Babišových kauz. Potřebovali totiž veřejnosti Babišovo případné odvolání dobře vysvětlit. A ospravedlnit.

Ministr Chovanec mezitím (minulou neděli, pozn. red.) šel do debaty v České televizi, ve které celkem nečekaně řekl, že vláda se potýká se zásadní krizí. V ten moment přitom o krizi nevěděla ani řada jeho stranických kolegů – nový ministr průmyslu za ČSSD Jiří Havlíček ještě minulý týden nad Chovancovými slovy jen s úsměvem kroutil hlavou.

Ať ČSSD nominuje nového předsedu vlády. Přijatelný by byl Zaorálek, říká Babiš

Číst článek

Jenže to byl jen začátek připravené taktiky. Dalším krokem bylo vypuštění už avizované sedmdesátistránkové analýzy Babišových kauz z dílny Úřadu vlády do médií. To bylo minulou středu.

Další den, čtvrtek, přišla tisková konference Bohuslava Sobotky a další tlak na Babiše. Vlastně zbytečný, protože samotná sněmovna dala ministrovi lhůtu na vysvětlení kauz do konce dubna. Zbývaly tedy tři dny, ale Sobotka chtěl, jak už bylo napsáno, vystupňovat tlak.

V pátek ráno měla ČSSD pravidelné jednání grémia. Část strany tlačila na Sobotku, aby Babiše odvolal. O demisi vlády ale nepadla řeč. Pár hodin poté premiérovi poradci připravili několik scénářů toho, co dál. Většina z nich radila počkat do konce dubna, zhodnotit dopis, co měl Babiš poslat sněmovně, svolat koaliční schůzku a pak Babiše odvolat.

I když řada z nich nevěřila, že Sobotka pro odvolání šéfa ANO najde sílu. Ostatně nenahrávala tomu ani situace uvnitř rozpolcené ČSSD, kde radikální postup zdaleka neměl drtivou podporu. Sobotka ale nakonec všechny svým krokem překvapil.

K radikálnímu zvratu zřejmě přispělo i Sobotkovo úterní setkání s prezidentem Milošem Zemanem na půdě ČVUT, kde společně otvírali nový kyberinstitut za 1,5 miliardy korun. Premiér se podle týdeníku Respekt snažil Zemana přesvědčit o jeho úmyslu odvolat z funkce Andreje Babiše. Zeman mu ale údajně řekl, že na to nepřistoupí.

Marie Bastlová, Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme