Zůstaňte na zemi, vyzvalo ministerstvo dopravy rekreační piloty

Sportovní a rekreační piloti by měli v současnosti zůstat na zemi, vyzvalo letce ministerstvo dopravy. Volnočasové létání sice není v současném nouzovém stavu výslovně zakázáno, podle ministerstva však nejde o nezbytnou činnost, tudíž by se měli rekreační letci řídit zákazem volného pohybu. Resort dopravy to uvedl na svých internetových stránkách. Výzva se nevěnuje projektu dobrovolných pilotů k převozu zdravotnického materiálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ultralehké letadlo (ilustrační foto) | Zdroj: pxhere

Provoz vnitrostátního letectví nebyl zatím nijak upraven, a to ani volnočasového létání a užívání letadel ke sportovním a rekreačních účelům. Piloti tak v případě rekreačního letu přímo neporušují současná opatření, podle ministerstva však je nezbytné vycházet z vyhlášeného stavu nouze a příslušného omezení volného pohybu osob. To by mělo platit i na letce.

V Česku zemřelo devět lidí nakažených koronavirem. Nemocných je 2062, vyléčených deset

Číst článek

„Současná opatření v boji proti šíření nového typu koronaviru se nějak dotýkají běžného života každého z nás, sportovní a rekreační piloty nevyjímaje. Zůstaňte prosím nyní na zemi, let letadlem opravdu není vycházka do nejbližšího parku u domu,“ uvedl ředitel odboru civilního letectví na ministerstvu Zdeněk Jelínek.

K nelétání v minulých dnech vyzvali i Aeroklub ČR a Letecká amatérská asociace ČR, které sdružují také volnočasové piloty. Obě organizace uvedly, že současný stav a vládní opatření chápou jako zákaz reakčního či sportovního létání, ačkoliv to není nikde přímo uvedeno.

Piloti by tak měli vzlétat jen v nezbytných případech. Tím by podle asociace mohla být například aktivita dobrovolných pilotů v rámci projektu Piloti lidem. Téměř 200 rekreačních a sportovních letců nabídlo možnost rozvážení zdravotnického materiálu letadly po celé zemi. Obsloužit by měli být schopni kolem 65 míst.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme