Babiše odmítli tři adepti na ministry. Šéfkou financí by se mohla stát náměstkyně Schillerová

Rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, hudební skladatel Ivo Medek odmítl nabídku stát se ministrem kultury v menšinové vládě, kterou sestavuje předseda ANO Andrej Babiš. Důvody jsou osobní, rodinné i profesní, řekl Medek, jenž je na konci druhého funkčního období v čele akademie.

Brno (Aktualizováno: 12:04 2. 11. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Foto: David W Cerny | Zdroj: Reuters

Medek má malé dítě, nechce se stěhovat do Prahy. "Nehodlám také zastavit svou uměleckou a pedagogickou činnost, opustit svoje studenty," uvedl Medek, kterému je 61 let a patří k předním českým skladatelům, publicistům i organizátorům hudebního života.

Rektor Bek odmítl Babišovu nabídku vést školství. ANO vyzývá hejtmany, aby si nechali jednu funkci

Číst článek

Babiše jednáním o sestavení vlády v úterý pověřil prezident Miloš Zeman. Ve středu šéf ANO uvedl, že má víceméně jasno o obsazení sedmi až osmi křesel v kabinetu a stále hledá odborníky mimo jiné na ministerstva průmyslu, kultury a školství.

Nabídku řídit školství obdržel a odmítl rektor další z brněnských vysokých škol, Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity. Podle Respektu Bek navrhl Babišovi jménem všech rektorů, aby se ministrem školství stal současný náměstek na ministerstvu Robert Plaga, který měl doposud na starosti řízení vysokých škol.

Je to velkorysé

Nabídku od předsedy hnutí ANO dostal i šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP) Karel Havlíček. Tomu nabídli, aby se stal ministrem průmyslu a obchodu,  ale odmítl. Vstup do vlády mu podle jeho slov neumožňují jeho další aktivity.

Havlíček uvedl, že s Babišem jednali o tom, co podnikatelé čekají od příští vlády, i o možnosti, že by šéf AMSP vedl ministerstvo průmyslu. "Nabídky si velmi vážím, je to velkorysé, nemohu ji ale přijmout. Nikoliv proto, že bych nechtěl pomoci, ale proto, že mi to nedovolují moje aktivity. Jako vlastník několika firem bych byl okamžitě ve střetu zájmů, navíc jsem extrémně vytížen jak v rámci podnikatelského, tak akademického prostředí," napsal. Připomněl, že byl před měsícem znovu zvolen předsedou AMSP, což vnímá jako závazek, který musí dokončit.

Havlíček se také vyslovil pro to, aby budoucí vláda získala jednoznačnou podporu ve sněmovně. Jednotlivé strany by se proto podle něj měly povznést nad vzájemné spory. "Po mnoha letech jsme na tom z pohledu hospodářské situace velmi dobře a toto nesmíme prohospodařit. Chci tím říci, že by vláda měla mít jasnou podporu Parlamentu," uvedl.

Schillerová i Vildumeztová

Podle České televize by mohla být náměstkyně Alena Schillerová šéfkou financí. Babiš zároveň nevyloučil, že by ministrem zemědělství mohl být šéf potravinářské komory Miroslav Toman a ministryní vnitra karlovarská hejtmanka Jana Vildumeztová z hnutí ANO. Schillerová Radiožnálu v SMS zprávě napsala, že informaci nebude komentovat.

O Babišově menšinové vládě budou na zámku v Lánech mluvit prezident a Piráti. Ti oznámí Miloši Zemanovi, že menšinový kabinet nepodpoří. „Já si myslím, že pan prezident nepřemlouvá, a já mu vysvětlím, proč to není možné,“ říká jejich předseda Ivan Bartoš.

Piráti kritizují, že prezident po Babišovi nechce většinovou podporu poslanců. O uspořádání nové sněmovny ve čtvrtek budou mimo jiné jednat zástupci SPD a TOP 09.

ČTK, Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme