Rektoři si připomněli vznik Československa u sochy Masaryka. Akt narušilo pokládání věnců Hradem

Zástupci vedení českých univerzit si vznik Československa připomněli položením květin u sochy Tomáše Garrigua Masaryka v Praze. Pietního aktu na Hradčanském náměstí se v pátek dopoledne zúčastnilo 15 rektorů a prorektorů vysokých škol. Místopředseda České konference rektorů (ČKR) a rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jindřich Vybíral zdůraznil, že je zvláště v dnešní době nutné připomínat hodnoty, jako jsou svoboda a demokracie.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Socha Masaryka

Socha Masaryka | Zdroj: Profimedia

„České vysoké školy jsou budoucností této země a při příležitosti, jako je dnešní svátek, je třeba myslet také na hodnoty, které ustavují jak naši přítomnost, tak naši budoucnost,“ řekl Vybíral.

Květinové věnce v pátek k soše prvního prezidenta republiky před Pražským hradem položili mimo jiné rektor Českého vysokého učení technického Vojtěch Petráček, rektor Vysoké školy chemicko-technologické Pavel Matějka a rektorka Akademie múzických umění Ingeborg Radok Žádná.

Ministerstvo vnitra vyvěsilo českou a ukrajinskou vlajku. Mezi nimi je Putin ve vaku na mrtvoly

Číst článek

Rektoři se podle Vybírala setkávají u pomníku Masaryka na Hradčanském náměstí pravidelně, od vzniku konference rektorů. Letos pietní akt rektorů narušilo pokládání věnců organizované Hradem.

Krátce poté, co své květiny se stužkami popsanými názvy českých vysokých škol položili zástupci univerzit, odložili květinové vazby na stranu vojáci, aby si vyzkoušeli pokládání věnců od prezidenta republiky.

Pro rektory to podle Vybírala bylo překvapením. Doplnil ale, že se pokládání věnců u památníků neřídí daným harmonogramem.

Napjaté vztahy se Zemanem

V minulých letech byla pro mnohé rektory účast na setkání u sochy Masaryka náhradou za účast na slavnostním ceremoniálu předávání státních vyznamenání na Hradě.

Toho se někteří rektoři odmítali účastnit kvůli napjatým vztahům s prezidentem Milošem Zemanem.

Důvodem byl tehdy nesouhlas některých členů vedení univerzit s tím, že Zeman měl výhrady k některým rektorům a odmítal jmenovat několik profesorů.

Předávání státních vyznamenání, které se koná v pátek večer ve Vladislavském sále Pražského hradu, se mnozí rektoři nebudou účastnit ani tentokrát.

Zeman jmenoval generály. Povýšil válečného veterána Masopusta, odmítl šéfa olomoucké policie Landsfelda

Číst článek

Z důvodu cesty do zahraničí nebude na ceremoniálu třeba rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková, rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák a rektor Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Holeček.

Ceremoniál k předávání státních vyznamenání se loni a předloni na Den vzniku samostatného československého státu nekonal. V roce 2020 byla slavnost zrušena kvůli pandemii koronaviru, o rok později bylo důvodem onemocnění prezidenta a jeho hospitalizace v nemocnici.

Řády a medaile za roky 2020 a 2021 tak prezident Zeman oceněným předal v březnu letošního roku.

Svátek 28. října si v pátek připomínají také poslanci, senátoři, zástupci Hradu a samospráv. Pieta se konala u Národního památníku na pražském Vítkově.

Vzpomínkové akce u pomníků prvního československého prezidenta se konají také například v Brně, Olomouci, Jihlavě, Karlových Varech či ve středočeských Lánech.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme