Rektoři projednají reformu vysokých škol, pozvali i Nečase a Dobeše

Česká konference rektorů bude jednat o reformě vysokých škol. K diskuzi pozvali i premiéra Petra Nečase a ministra školství Josefa Dobeše. Akademici kritizují některé body návrhu zákonů k reformě a žádali i odklad jeho projednání na vládě, u ministra s tím ale neuspěli. O reformě dnes budou jednat i studenti. Ti na přelom února a března chystají týdenní protestní akce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy v Praze | Foto: Filip Jandourek

Rektoři reformu jako takovou neodmítají a vnímají potřebu změn. Požadují ale zákon, který by univerzitám umožnil práci ve prospěch vzdělání a výzkumu.

„Rektorům jde jednoznačně o kvalitu vysokého školství. Veřejné vysoké školy stojí o to, aby jim systém umožňoval pracovat na kvalitě, zlepšovat kvalitu, včetně kvalitní vědy na vysokých školách. A ty obavy tady opravdu jsou, že věcný záměr zákona o vysokých školách to spíše řeší jen deklaratorně, proklamativně a tvrzením, ale nikoli nezbytně faktickými ustanoveními,“ říká šéf rektorů a rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

Ministr školství Josef Dobeš akademikům slíbil, že jednání o přípravě reformy bude pokračovat, z vlády ale materiály zpět nevezme. Za ministra se už postavil premiér Petr Nečas i prezident Václav Klaus.

O reformě bude dnes také jednat studentská komora Rady vysokých škol. Ta přiblíží, jak budou vypadat týdenní protestní a informační akce proti některým změnám, s kterými reforma počítá. Co jim na ni vadí, Radiožurnálu řekl předseda studentské komory Miroslav Jašurek.

„Jedná se o problematiku školného, o problematiku zákona o finanční pomoci studentům, který jsme navrhli jako celek vzhledem k tomu, že je nekvalitní a velice špatně připravený, zamítnout a znovu začít připravovat. Jedná se i omezení pravomocí akademické samosprávy a zvýšení vlivu nižších složek na fungování vysokých škol,“ přiblížil.

„Stále trváme na tom, aby oba materiály byly staženy z vlády. „Tak, aby mohly být vyřešeny problematické věci, aby mohly být vyřešeny největší nedostatky, které v těch materiálech jsou,“ dodal.

Klára Bílá, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme