Rektoři VŠCHT a ČVUT budou jednat o případném sloučení

Česká republika by brzy měla mít pět výzkumných univerzit na špičkové úrovni. Rektoři Českého vysokého učení technického a Vysoké školy chemicko-technologické proberou podmínky případného sloučení obou škol. Podporuje je v tom i ministerstvo školství. Vznikla by tak kvalitní výzkumná univerzita, která by obstála i v mezinárodním srovnání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České vysoké učení technické v Praze

České vysoké učení technické v Praze | Foto: Tomáš Adamec

Rektor ČVUT Václav Havlíček považuje sloučení škol za logický krok. „My jsme v podstatě jediná technická univerzita na světě, která nemá chemii. Domníváme se, že doba nazrála k tomu, abychom ten proces urychlili.“

Výrazná většina členů akademické obce ČVUT by to podle Havlíčka uvítala. „Na VŠCHT mají některé neopodstatněné obavy, abychom je nemajorizovali, abychom v rozhodovacích mechanismech nebyli silnější,“ sdělil Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rektor ČVUT Václav Havlíček vysvětluje vůli po spojení s VŠCHT

Rektor Vysoké školy chemicko-technologické Josef Koubek ve vyjádření napsal, že sloučení obou škol ještě není úplně jisté. Podle předsedy studentské části akademického senátu Waltera Schrotta studenti VŠCHT svoji školu zatím brání.

„Logika spojení tam je, zároveň je i logika v tom, se nespojovat. Výhody tam určitě budou, ale záleží na konkrétní situaci a zatím já osobně výhody nevidím. Nedovedu si představit, jaké výhody by měly převážit, aby studenti stáli o to spojovat se s ČVUT. Očekávám proto, že nám budou ty výhody představeny,“ řekl.

„Na mezinárodní úrovni je důležité, aby v poměrně malé zemi, jakou je Česká republika, byly velice silné instituce, které dokáží oslovit své partnery v zahraničí. Univerzity i podnikatele a zaměstnavatele. Poměrně velké ČVUT je na globální úrovni vidět a objevuje se i v mezinárodních žebříčcích, Vysoká škola chemicko-technologická, přestože je velice kvalitní, v těchto žebříčcích vidět není, protože je velikostně příliš malá a přehlédnutelná,“ říká náměstek ministra školství pro výzkum a vysoké školy Jan Koucký a pokračuje:

„Domácím důvodem by mohlo být to, že velmi brzy přijdou na vysoké školy velmi slabé populační ročníky z počátku 90. let. Studentů bude celkově ubývat a proto bude pro vysoké školy výhodou, aby se spojily.“

Podle Kouckého dojde spojením obou škol nejen k prostému součtu dobrých výsledků, ale i k prolnutí silných stránek obou škol.

Přehrát

00:00 / 00:00

O slučování vysokých škol mluvil na Radiožurnálu náměstek ministra školství pro výzkum a vysoké školy Jan Koucký

„Ministerstvo spojení podporuje a hodlá mu pomoci. Je to ale věcí obou škol, jestli se pro to rozhodnou. My budeme dělat vše pro to, aby se rozhodli správně. Budeme nastavovat takové finanční mechanismy, které podporují podobná spojení. Věříme, že spojení lze dosáhnout v horizontu jednoho roku až dvou let,“ dodává Koucký.

Jak včera zjistil Radiožurnál, podobné plány na sloučení mají i dvě ostravské univerzity. Ostravská univerzita plánuje sloučení s Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou.

Lucie Maňourová, Klára Bílá, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme