Rektoři vystoupili s výhradami vůči Grantové agentuře, podle nich je problém v komunikaci

Více než tři miliardy korun ročně rozdělí vědcům na základní výzkum Grantová agentura České republiky. Část vědecké obce její rozhodování ale dlouhodobě kritizuje. Na počátku léta ohlásil rezignaci na svou funkci její předseda Petr Matějů. Personální změnou v předsednictvu ale problémy evidentně nekončí, protože dnes se svými výhradami vůči agentuře vystoupilo pět rektorů vysokých škol.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Zima | Foto: Jan Sklenář

Jedním z nich byl rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Základní výtkou podle něj je otázka komunikace mezi Grantovou agenturou a obecně vědeckou veřejností, nejen vysokými školami, ale i Akademií věd:

Přehrát

00:00 / 00:00

O výhradách vůči Grantové agentuře mluví rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima

„Aby byla komunikace přátelská, otevřená, dostatečná. To bohužel v některých otázkách v minulosti, zejména v posledním půl až tři čtvrtě roce, nedocházelo.“

Na počátku léta ohlásil rezignaci na svou funkci předseda Grantové agentury Petra Matějů, který oficiálně skončí k 1. říjnu. Podle svých slov byl vystaven nevybíravé a bezprecedentní kampani kvůli odmítnutí podpořit dva projekty.

Grantovou agenturu České republiky zřídil k 1. červenci 1992 zákon o státní podpoře výzkumu a vývoje. Jejím posláním je financování základního vědeckého výzkumu prostřednictvím grantů, které jsou udělovány na jeden rok až pět let. V čele agentury stojí pětičlenné předsednictvo v čele s předsedou. Všech pět členů jmenuje na čtyřleté funkční období vláda. Jednotliví členové zastupují pět základních vědních oborů.

V čele agentury by měla podle Zimy stát obecně respektovaná osobnost, která má zkušenosti s grantovou politikou:

„Žádné jméno vám neřeknu, nominace jsou uzavřeny. Pokud vím, je osm kandidátů na doplnění členů předsednictva Grantové agentury. Osobně bych uvítal, kdyby se i genderová politika v agentuře promítla, aby ve sboru byla alespoň jedna žena.“

„Jmenován může být někdo ze stávajících členů předsednictva nebo ten, kdo bude Radou vlády potvrzen jako nový člen předsednictva Grantové agentury,“ dodává Zima.

Helena Šulcová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme