Přívalové deště na Olomoucku uvěznily desítky lidí v domech a automobilech. Jeden člověk zemřel

Při lokálních povodních na Uničovsku a Šumpersku v Olomouckém kraji zemřel jeden člověk ze Šumvaldska. Po 74leté ženě z Oskavy pátrá policie. Mezi nejvíce postižené obce patří Šumvald a jeho místní část Břevenec, Uničov a jeho místní část Dolní Sukolom, Oskava a Dlouhá Loučka, kde voda na mnohých místech dosahovala přes metr vysoko. V těchto obcích hasiči evakuovali desítky obyvatel. Vyprostili také osoby uvízlé v zatopených automobilech.

Olomoucko (Aktualizováno: 11:51 8. 6. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči zachránili také několik lidí, které strhnul proud a nemohli se dostat z vody do bezpečí. „Přívalové deště zatopily nejen desítky rodinných domů a dalších staveb, ale také poškodily místní energetickou a dopravní infrastrukturu. V Oskavě byl stržen most, ve většině postižených obcí bylo poškozeno plynové i elektrické vedení,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Balážová.

Hasiči v noci čerpali i vodu ze zatopených sklepů. Následky přívalových srážek budou dál odstraňovat i v pondělí, včetně odčerpávání vody z domů a sklepů.

„Ráno se také po průzkumu v jednotlivých obcích a zjištění stavu zaplavených domů bude ve spolupráci se samosprávami řešit náhradní ubytování pro místní obyvatele,“ doplnila mluvčí.

Noční bouřky a lokální záplavy způsobily na několika místech Olomouckého kraje menší výpadky dodávky elektrické energie. Bez elektřiny jsou desítky domácností. „Velké výpadky nebyly hlášeny. Poruchy jsou průběžně odstraňovány,“ řekl mluvčí Skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

Zatopené jsou po přívalovém dešti některé místní části nedalekého Uničova a dalších obcí.

„Situace nyní kulminuje. Tady v Uničově je rozvodněná Oskava a čekáme, jestli nám to zasáhne ještě místní část Brníčko. Vypadá to, že kulminace už je maximální. Mnohem hůř na tom je Šumvald, Dlouhá Loučka či Oskava, tam budou mít lidé obrovské potíže,“ sdělil starosta Uničova na Olomoucku Radek Vincour (ODS).

V Uničově záplavová vlna protéká městským parkem a pod vodou jsou místní části Dolní Sukolom a Nová Dědina. Riziko záplav ráno podle Vincoura dál hrozí v Brníčku. 

„Jsou to všechno místní části navázané na tok Oskavy, tam je to nejhorší,“ podotkl starosta. Z preventivních důvodů právě teď tam hasiči zavážejí pytle s pískem, aby připravili zabezpečení případného přítoku té vlny z řeky Oskavy.

V Uničově a jeho místních částech zatím nikdo evakuován nebyl. Úřady ale obyvatele v záplavami zasažených oblastech vyzvaly, aby neopouštěli domovy. „Proud je opravdu silný a na komunikacích jsou kanály pryč, takže nebezpečí je velké,“ upozornil Vincour.

Úseky řady toků v noci překročily třetí stupeň povodňové aktivity, který nyní platí jen na Oskavě v Uničově. Celkem hasiči v noci zaznamenali téměř 160 událostí. V zaplavené oblasti operoval také posttraumatický intervenční tým hasičských psychologů.

Situace na Vysočině

Na Želetavce v Jemnici na Třebíčsku platí po nedělních bouřkách první stupeň povodňové aktivity. V noci se hladina na několik hodin dostala i na druhý povodňový stupeň a od třetího stupně – ohrožení – ji dělilo devět centimetrů. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu.

Povodňovou pohotovost s vysokým stupněm nebezpečí vyhlásili meteorologové do pondělních 11.00 pro regiony Jeseník, Litovel, Mohelnice, Šternberk, Šumperk, Uničov a Zábřeh v Olomouckém kraji, pro řeky v okolí měst Králíky, Lanškroun a Moravská Třebová v Pardubickém kraji a pro Rýmařovsko v Moravskoslezském kraji.

Méně závažná povodňová bdělost platí pro Olomoucko a oblasti Havlíčkův Brod, Světlá nad Sázavou a Žďár nad Sázavou na Vysočině.

Na Vysočině k 6.30 platil první povodňový stupeň na Vysočině také na Jihlavě a Šlapance.

Odklízení následků bouřek hasiče začalo zaměstnávat v neděli po 18.00. Do pondělního rána měli stovku výjezdů. Odstraňovali popadané stromy, odčerpávali vodu, čistili bahnem zanesené silnice, do Jeclova na Jihlavsku přiváželi protipovodňové pytle. Protipovodňovou hráz museli stavět i ve Velkém Meziříčí.

Na Želetavce začala hladina stoupat v neděli kolem 20.00, o dvě hodiny později překonala druhý stupeň a vydržela na něm dalších pět hodin, než voda začala opadat.

ČTK, dt Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme