Řeky v Plzeňském kraji klesají. Druhý povodňový stupeň už není ani na dolním toku Úhlavy

Hladiny řek v Plzeňském kraji, které se v pátek zvedly po třídenních deštích, v sobotu celý den klesají. Druhý stupeň povodňové aktivity už není ani na dolním toku Úhlavy v Přešticích, kde byl ještě po poledni. V regionu se o víkendu čekají jen občasné přeháňky, které by neměly působit problémy. V sobotu to řekli dispečer plzeňského závodu Povodí Vltavy Karel Zelenka a Josef Cink z pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Plzeň (Aktualizováno: 16:30 15. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Většina toků už šla během dne výrazně dolů,“ řekl Zelenka. První stupně, tedy bdělost, hlásí vodohospodáři na dolním toku Úhlavy v Přešticích a Štěnovicích na jihu od Plzně, na Berounce na Bílé Hoře v Plzni, dále na Klabavě v Nové Huti na Rokycansku a na Merklínce na jihu Plzeňska, ale hladiny i tam mají celodenní klesající trend.

Noční déšť zvedl hladiny řek, místy na první povodňový stupeň

Číst článek

„Srážky budou, ale určitě ne takové, jaké jsme zaznamenávali poslední tři dny, kdy souvisle pršelo,“ řekl Cink. Očekává občasný déšť. V neděli má být srážek víc, ale ne tak silné.

„Případné srážky, které by se mohly o víkendu vyskytnout nad územím regionu, by neměly způsobit žádné výrazné zhoršení situace. Poklesové trendy se jen zpomalí, úhrny by neměly vést k plošnějšímu zhoršení,“ dodal Zelenka.

Páteční odpolední kulminace řek v regionu nezpůsobila zásadní problémy. „Od povodňových komisí nemáme žádnou zpětnou vazbu o tom, že by někde došlo k výraznějším škodám na majetku,“ uvedl Zelenka.

Třetí stupeň povodňové aktivity byl v pátek na několik hodin těsně atakován na Úslavě v Prádle u Nepomuka na jihu Plzeňska. „Voda se nám tam rozlila jen na louky, nikoho nevytopila,“ řekl obyvatel obce, která vždy při větších deštích „svítí“ červeně.

Na druhém povodňovém stupni byla také ještě v pátek večer Úslava v Plzni-Koterově, kde vystoupala až na 192 centimetrů, což bylo osm centimetrů od hranice třetího stupně. Na stejném stupni se celý den držela také Klabava v Nové Huti na Rokycansku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme