Řeky se uklidňují - ještě ale není vyhráno

Hladiny řek klesají a vodohospodáři odvolávají stupně povodňového nebezpečí. Ochlazení totiž zpomalilo rychlé tání sněhu a lokální záplavy proto ustupují. Stav ohrožení platí už jen na Labi v Ústí a na Nežárce u obce Hamr. Přestože se situace zlepšuje zůstávají vodohospodáři ve střehu. "Teď jsme na úrovni asi -10 metrů pod maximální hladinou vodního díla Orlík," uvádí příklad generální ředitel Povodí Vltavy František Havlík. S následky dvacetileté vody se vyrovnávají lidé v Litovli. Řeka Morava tam o víkendu zaplavila přes stovku sklepů i několik domů. S čerpáním vody ale musejí počkat, až opadne hladina řeky. Nebezpečí ale úplně nepominulo, na horách zbylo mnoho sněhu a na víkend meteorologové hlásí oteplení a srážky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řeka Morava v Litovli | Foto: Vladislav Galgonek

Upuštěné nádrže jsou nadále připravené zachytit další povodně. "Musím říci, že jsme vyhráli bitvu, nikoli válku. Pokud dojde ke změně počasí, pak ty zásoby sněhu, které jsou ve výškách nad 600-700 metrů, mohou začít prudce odtávat a situace z 16. a 17. března se může opakovat," varuje ministr zemědělství Jaroslav Palas, podle kterého ale nejbližší vývoj počasí vodohospodářům přeje. Větší komplikace zažívali dnes už jen řidiči na Třebíčsku a Havlíčkobrodsku. Také v Ústí nad Labem byl stále pod vodou hlavní tah Praha-Děčín. "Máme tady dopravní omezení, ale myslím, že to řidiči zvládají."

Pojišťovnám nahlásily škody v důsledku záplav řádově stovky lidí. Způsobená hmotná ztráta ale nebude příliš vysoká. Palas tvrdí, že velké množství tajícího sněhu zadrželi vodohospodáři v nádržích a škody se tak podařilo snížit. "Přesný přehled škod v této chvíli mapujeme. Jednalo se především o zatopení sklepů. Pokud se týká škody na zemědělské úrodě, ty teprve vyčíslujeme prostřednictvím našich agentur, ale nebudou významné."

Smutným účtem letošních jarních záplav zůstávají dva mrtví.

Markéta Kaclová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme