Řeky se zvedají - v Brně zaplaveno 20 domů

K Praze se po Berounce sune ledová tříšť. Na řece v Černošicích platí nejvyšší povodňový stupeň. Ve Velkých Hydčicích na Klatovsku se už situace uklidnila. Ledové kry, které se tam od pondělí hromadily na řece Otavě se konečně daly do pohybu. Otava samotná i Vltava se ale dál zvedá, a to až k hranici prvního povodňového stupně. Hydrometeorologové očekávají, že dnes by už voda měla opadávat. Jedinou výjimkou je Lužnice, na které se očekává ještě mírný vzestup. Na Vltavě v Lenoře na Prachaticku dokonce překročila hladina druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. Podle hydrometeorologů ale není zřejmé, jestli to nezpůsobilo lokální hromadění ledu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ledové kry

ledové kry | Foto: Alexandra Mlejnková

Nejhorší situace je na Brněnsku. Asi 25 rodinných domů v brněnské čtvrti Přízřenice zaplavila kvůli tání voda z polí. Voda natekla do sklepů i dvorů objektů. Na místě zasahuje pět hasičských jednotek. "Zhruba kolem 20 domů už se čerpá jak ze sklepních, tak přízemních prostor, ze dvorů a zahrad Vedle stoho se hasiči snaží odčerpávat obrovskou vodní lagunu, která vznikla za modřínskou ulici na poli, říká mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid. "Je jasné, že ty práce budou pokračovat dnes do večera, možná v zítřejších dopoledních hodinách."

I na severu Moravy jsou problémy. Vodohospodáři na Šumpersku bojují s ledem, který ucpal koryta některých toků. Na Moravské Sázavě poblíž Lupěné u Zábřehu museli vyhlásit třetí stupeň povodňové aktivity. Ledové zábrany se už ale podařilo odstranit a situace se uklidňuje.

Po vydatném nočním dešti stouply i hladiny řek na východě Čech. Jak informuje František Chylík z Královéhradcké hydrometeorologické stanice, už včera večer dosáhla hladina Cidliny v Novém Bydžově 1. stupně povodňové aktivity. "Cidlina ještě dále stoupá, ráno tam bylo už 173 cm a očekáváme ještě v průběhu dne, že by v Novém Bydžově Cidlina stoupla na druhý stupeň povodňové aktivity. Doubrava ve Žlebech je teď na 96 cm, to je těsně pod 1. stupněm povodňové aktivity. Nadále ještě stoupá, takže tam předpokládáme, že v průběhu dopoledne tam bude taky první stupeň." Ke kulminaci a následnému poklesu hladin by podle Chylíka mělo dojít během odpoledne a večera.

Vltava na horním toku v Lenoře se už dostala na druhý povodňový stupeň. Jak ale Českému rozhlasu řekl starosta Lenory Richard Němec, nebezpečí lidem žádné nehrozí. "Zatím je to v normálu. Sice někde malinko Vltava vylézá, ale tam to bývá normální, jinak je Vltava v korytě."

Ledové kry, které se od pondělí hromadily na řece Otavě ve Velkých Hydčicích na Klatovsku se konečně daly do pohybu. Na řece pracovaly včera po celý den bagry, které rozšiřovaly průtok tak, aby ledová tříšť co nejrychleji odplavala. Podle Josefa Marhana ze strakonického střediska Povodí Vltavy, už včera večer se bariéra posunula z Velkých Hydčic směrem k Horažďovicím. "V Horažďovicích se zastavila s tou výhodou, že uvolněná proudnice byla pod touto barirérou. Postupně se bariéra rozpadávala, přesto jsme v nočních hodinách ještě použili mechanizaci a ve tři hodiny se celá bariéra dala do pohybu. Postupně na těch jezech do strakonického okresu se rozlámala." Ve Velkých Hydčicích ale stále dobrovolní hasiči průběžně odčerpávají vodu ze čtyř zatopených sklepů.

I v obci Záměl na Rychnovsku se podařilo ledové kry odstranit. Pomohl k tomu noční déšť. Jak Českému rozhlasu řekl starostka Záměl Marie Trejtnarová, obyvatelé obce si konečně mohou oddechnout. "Obecní úřad Záměl je v tuto chvíli spokojen s vývojem povětrnostní situce. Přestpžepršelo, pomohlo nám to uvolnit ledovou bariéru, která se pod obcí vytvořila. A dá se říct, že ledy Záměli nehrozí, protože odešly."

Deště a tající sníh zvedají hladinu Labe, řeka ale v těchto dnech vylitím ze břehů nehrozí. Voda ovšem umožnila obnovit labskou vodní dopravu. Jak uvedl ředitel roudnického závodu Dolní Labe Jindřich Zídek, řečiště je zaplněno jen z jedné čtvrtiny. Hladina možná v následujícím období dostoupí ke 260 až 300 cm. Pořád je to ale průměrný stav. Pro srovnání 9. ledna ráno mělo Labe na ústeckém vodočtu pouhých 140 cm. Více vody v řece dovolilo téměř po půl roce lodím opět vyplout, což uvítali především lovosičtí chemici. Lovochemie totiž asi třetinu surovin i hotových výrobků dopravuje právě po Labi.

Markéta Kaclová, Naděžda Hávová, Miroslav Zimmer, Zdeněk Müller Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme