Řeky už by se měly jen uklidňovat

Česká republika má za sebou víkend ve znamení lokálních povodní. Teploty vysoko nad nulou a déšť zvedaly od pátku hladiny řek na desítkách míst až na třetí povodňový stupeň. Voda zaplavila sklepy, zemědělskou půdu a přehradila silnice. Studená noc ze včerejška na dnešek tání sněhu prozatím zpomalila a toky se začaly vracet do svých koryt. Zítra by mělo kulminovat Labe v Ústí nad Labem. Záplavy si vyžádaly život vodáka, který utonul v rozbouřené Sázavě. Záchranáři mají obavu i o život devítiletého chlapce, který včera spadl v Jirkově na Chomutovsku do koryta Podkrušnohorského přivaděče. Zatím se ho nalézt nepodařilo. Škody na majetku nejsou podle prvních odhadů vysoké.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zatopená Přístavní ulice v Ústí nad Labem | Foto: Libor Zavoral

Hladiny rozbouřených řek pozvolna klesají. Podle vodohospodářů pomohla zejména studená noc, která zpomalila tání sněhu. Týká se to i hladin řek na Kutnohorsku. Třetí stupeň povodňové aktivity byl odpoledne odvolán ve Zruči na Sázavě i ve Vrdech na Doubravě. Hasičům se už podařilo odčerpat vodu z několika zatopených sklepů. Hladiny řek na západočeských řekách celý víkend klesaly. Na žádném místě v Plzeňském i Karlovarském kraji už záplavy nehrozí, pouze ojediněle jsou hlášeny první povodňové stupně. Situace by se měla v noci dále zlepšovat.

I díky ochlazení nedosáhne hladina Labe v Ústí nad Labem předpokládaných sedmi metrů. Přesto stále ve městě platí nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Od včerejšího poledne je pod vodou hlavní tah z Prahy do Děčína, tedy silnice pod mostem Eduarda Beneše. Policisté odklánějí nákladní dopravu už v Lovosicích. Jak dodává mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek, pro osobní dopravu vedou objízdné trasy přes centrum města. "Tato situace bude trvat do odvolání, než voda opadne pod 550 cm a silnice bude volná." Řeka už by neměla ohrozit ani obyvatele střekovské návřeží kde strážníci a lidé vykonávají veřejně prospěšné práce postavili 300 metrů dlouhou a metr vysokou hráz z pytlů. Podle Bohumila Kapinuse, který bydlí v záplavové oblasti, se tentokrát voda nedostane ani do sklepů. "Mělo by to zatím vydržet. Vypadá to dobře." Labe v Ústí nad Labem by mělo kulminovat dnes v noci na hranici 660 centimetrů.

Hladiny řek v Jihomoravském kraji klesají nebo stagnují a žádné akutní nebezpečí záplav v tuto chvíli nehrozí. Na některých místech dokonce mohly být odvolány nejvyšší stupně povodňové aktivity. Místa, kde ohrožení trvá je ale ve srování se včerejškem výrazně méně. I když v Židlochovicích stále trvá nejvyšší stupeň nebezpečí, místní věří, že nejhorší je za nimi. Místopředseda povodňové komise Jiří Kotek potvrdil, že voda klesá. "Bylo to 470 cm, teď už je hladina pod 460." Podle velitele židlochovických hasičů Petra Svobody ale na lidi čeká ještě další past. "Očekává se při poklesu hladiny Svratky, že dojde k nástupu spodní vody a teprve dojde k zatopení rodinných domů a suterénů zejména v oblasti Žižkova."

V Olomouckém kraji dnes hladiny většiny řek klesaly. Výjimkou je řeka Morava v Olomouci, která nadále stoupá. Vodohospodáři očekávají kulminaci nejpozději večer. Na řece Moravě v Moravičanech stále platí třetí stupeň, hladina tam ale přes den klesla o půl metru. Voda ustupuje i v Litovli, kde v noci zaplavila zahrady, dvory, sklepy i několik domů. Naopak v Olomouci lidé vodu bedlivě sledují. Podle povodňové komise nelze vyloučit částečné zaplavení sklepů v Chomoutově či Černovíru. Voda zaplavila v Olomouci silnici spojující ulici Dolní Novosadskou a Keplerovu.

Na severní Moravě a ve Slezsku mají nyní vodohospodáři druhý povodňový stupeň na třech místech a na dalších třech platí první stupně. Sledují zejména Odru a Opavu na Ostravsku, v Bohumíně na Karvinsku, Bartošovicích na Novojičínsku a také v Opavě.

Markéta Kaclová, Ivana Solničková, Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme