Řeky v jižních Čechách pomalu klesají

Jihočeské řeky v noci kulminovaly a jejich hladiny klesají. Třetí stupeň, tedy ohrožení, byl už odvolán na Malši v Pořešíně a Kaplici a na říčce Černá v Líčově. Hydrometeorologové předpokládají, že některé toky ještě dnes klesnou na nejnižší stupeň, tedy bdělost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

řeka

řeka | Foto: Jan Rosenauer

Toky se někde vrátí k normálnímu stavu. Potvrdila nám to meteoroložka Kateřina Štěrbová. Podle ní hladiny všech jihočeských řek s výjimkou Lužnice a Blanice klesají.

"První stupeň povodňové aktivity je překročen v Chlumu na Teplé Vltavě, na řece Malši, na horní Lužnici a na řece Blanici. Meteorologové předpovídají na dnešek oblačné počasí, pouze s ojedinělými přeháňkami, mírně stoupat bude už jen řeka Lužnice," upřesnila Štěrbová.

Silná bouře s kroupami v podvečer zasáhla Prachaticko. Prudký liják, který se přehnal Prahou, zaplavil několik domů a vyvracel stromy. Zaplavené sklepy měli po silném dešti i někteří obyvatelé Uherského Hradiště.

Podle pojišťoven půjdou celkové škody do miliónů. Vážné starosti s velkou vodou mají v Rakousku, kde se na některých místech řeky vylily ze břehů. Kritická situace je zejména v některých oblastech Dolních a Horních Rakous, Salcburska a Tyrolska.

Stavy na řekách v České republice mapují speciální stránky Ministerstva zemědělství. Konkrétní předpověď na dnešek a další dny najdete na naší stránce Počasí.

Pavlína Fendeková, Marián Vojtek, Aleš Kouba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme