Stav muže, kterému lékaři podávají Remdesivir, se mírně zlepšil. Odpojili ho z mimotělního oběhu

Stav pacienta s COVID-19, kterému lékaři ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze tři dny podávají experimentální lék Remdesivir, se zlepšil. Informaci České televize v pátek potvrdila mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Muž, kterého nemocnice přijímala se selháním plic, mohl být odpojen od přístroje ECMO, který zajišťuje mimotělní okysličování krve. Podle vedení nemocnice ale není jasné, jak významně Remdesivir přispěl ke zlepšení.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:16 27. 3. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Všeobecná fakultní nemocnice | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Muž je jediným z pacientů v Česku, pro kterého lékaři Remdesivir dostali, například na Bulovce s žádostí o lék neuspěli.

Podle zástupce přednosty anesteziologické kliniky Martina Balíka má muž poškozené plíce. Nejprve byl 10. března přijat do Thomayerovy nemocnice v Praze-Krči s podezřením na zápal plic, po pěti dnech ho převzala Všeobecná fakultní nemocnice, kde byl napojen na ECMO. Těchto přístrojů pro nejvážněji postižené pacienty s COVID-19 je v Česku 74, k péči o další vážné případy jsou třeba plicní ventilátory nebo podávání kyslíku.

Biochemik: Detaily z vývoje léku na koronavir jsou extrémně hlídané, k dispozici by mohl být v červnu

Číst článek

„Terapie je velmi komplexní. Ze 14. na 15. března jsme na něm velmi intenzivně pracovali, od ECMO si začal odvykat minulý víkend. Na lék jsme čekali sedm dní, což je velmi dlouhá doba. Lék remdesivir mohl k léčbě významně přispěl, ale teprve další dny ukáží, nakolik urychlí další stonání,“ uvedl Balík na tiskové konferenci. Jak velkou roli hrál v rámci „mírného zlepšení“ pacienta právě Remdesivir, podle něj není jasné.

Všeobecná fakultní nemocnice se momentálně potýká i s nedostatkem zdravotníků. „Pacientů přibývá. Aktuálně uvolňujeme kapacity na Jednotce intenzivní péče i na oddělení standardní péče. Jsme ale ve svízelné situaci, protože samozřejmě přibývá i personálu, který s nakaženými přichází do styku,“ řekl ředitel Všeobecné fakultní nemocnice David Feltl. Nakázu v řadách personálu podle něj nemocnice eviduje v jednotkách případů.

Nemocnice už naopak neřeší nedostatek zdravotních pomůcek. Podle ředitele je zásobena na týden až deset dní. „Rozhodně jsme na tom lépe než před týdnem,“ podotknul.

Přílišná poptávka

Vedení nemocnice je podle Balíka v přímém kontaktu se zástupci společnosti Gilead, která lék Remdesivir vyvíjí. Jeho používání je podle něj spojeno s dodáváním velkého množství dat do ústředí firmy, kde by mělo pomoci s jeho dalším vylepšením.

Nemocnice získala povolení použít experimentální lék od americké firmy Gilead, který vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Společnost ale zároveň v neděli oznámila, že přestává „kvůli přílišné poptávce v posledních dnech“ udělovat povolení k pokusné léčbě. Jedinou výjimku budou tvořit těhotné ženy a děti mladší 18 let.

Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly Česko jedná o dalších možnostech užívání léku v další fázi jeho vývoje. V Evropě by podle něj mohla být uložena jistá zásoba, kterou by americká firma schvalovala pro pacienty. První dávka dodaná do Česka byla podle Všeobecné fakultní nemocnice zdarma, další by muselo české zdravotnictví hradit.

Remdesivir je antivirotikum, které zabraňuje množení viru. Původně měl sloužit pro léčbu nakažených krvácivou horečkou ebola v Kongu, epidemii se však podařilo zastavit a testy léku byly přerušeny.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO), která Remdesivir označila za „nejslibnějšího kandidáta“ v boji proti novému koronaviru, tento lék zabíral i na nemoci SARS a MERS, jež jsou způsobeny příbuzným typem koronaviru.

ČTK, gak, onz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme