Remek se vrátil zpět do Česka. V Rusku ho vystřídá nový velvyslanec

Český kosmonaut Vladimír Remek je zpět v České republice. Na pozici českého velvyslance v Moskvě ho vystřídá diplomat Vítězslav Pivoňka, dosud působící jako ambasador v Ázerbajdžánu. Informuje o tom server Lidovky.cz.

Praha/Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Remek

Vladimír Remek | Foto: Petr Hloušek / Právo / Profimedia | Zdroj: Profimedia

Podle serveru se Remek vrátil do Česka 31. ledna. Potvrdil to mluvčí českého velvyslanectví v Moskvě Vladimír Kadlec. Jediný český kosmonaut tak naplnil obvyklou čtyřletou lhůtu.

Zprávy o konci jeho působení se začaly objevovat už v létě, kdy týdeník Respekt napsal, že se chce diplomat předčasně vrátit domů kvůli rodině. Ministerstvo zahraničí pro server Lidovky.cz ale odmítlo, že by šlo o předčasné ukončení mise.

„Nejednalo se o předčasné ukončení, protože nastupoval na české velvyslanectví v Moskvě na konci roku 2013,“ sdělila mluvčí Irena Valentová. O svých dalších plánech nyní už bývalý velvyslanec odmítl s novináři mluvit.

Kosmonaut, výzkumník, politik

Vladimír Remek z kosmodromu Bajkonur v dnešním Kazachstánu odstartoval jako kapitán československého letectva 2. března 1978 v rámci mise Interkosmos. Na sovětské orbitální stanici Saljut 6 pak strávil téměř osm dní.

Po návratu na Zemi i do vlasti pracoval jako výzkumník, působil také ve veřejných institucích, jako byla Světová rada míru. Východní spolupráci prohluboval i po pádu komunistického režimu, kdy stál v čele Česko-ruské společnosti.

V podobných aktivitách pokračoval i poté, co se v roce 2004 stal jako nestraník komunistickým europoslancem.

Když se v roce 2013 stal českým prezidentem Miloš Zeman, navrhl Remka jako možného kandidáta na budoucího velvyslance v Moskvě. Jako jeden z důvodů uvedl trvalé kontakty tohoto bývalého kosmonauta v Rusku.

dp, rok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme