Levínský: I ten 1,5procentní záchyt pozitivních ve firmách je obrovský, nemůžeme to bagatelizovat

Většina firem hlásí nízký podíl nákazy covidem, pozitivních testů měly podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy u 158 firem nanejvýš 1,5 procenta. Podle matematika z CERGE-EI René Levínského je to ale příliš mnoho. „Čísla jsou vysoká a je potřeba se na ně dívat v absolutních hodnotách, ne je bagatelizovat tím, že je to jedno procento. I to jedno procento je strašně moc,“ říká ředitel Centra pro modelování biologických a společenských procesů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Čísla jsou vysoká a je potřeba se na ně dívat v absolutních hodnotách, ne je bagatelizovat tím, že je to jedno procento. I to jedno procento je strašně moc.“ (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Levínský přiznává, že ani jako člen poradního orgánu vlády, tedy Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES), nemá přesná čísla po týdnu testování v podnicích, takže čerpá pouze z médií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý speciál Martiny Maškové a Jana Burdy

„Když ale má Škodovka 36 tisíc zaměstnanců a najde 240 pozitivních lidí, tak je to moc. Vzpomeňte si, jak jsme se loni na jaře bavili o tom, že nesmíme mít pozitivních víc než 400 lidí denně. A teď máme v jediné firmě 240 a zdá se nám, že je všechno v pořádku. Přitom je ta britská varianta viru ještě nakažlivější,“ shrnuje. 

Bezpečné firmy?

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj ovšem s nadsázkou říká: „Potom, co tady vidíme, když si to logicky srovnáme, tak se zdá, že se dnes firmy stávají nejbezpečnějším prostředím.

A pokračuje: Docela se obávám, že se zopakuje to, co tu bylo během Vánoc, že se nám lidé do podniků vrátí z Velikonoc a ty záchyty budou zas větší. Protože zejména u velkých firem nám vychází z testů i to, že v práci mají lidé po celou dobu na sobě ochranné prostředky, dodržují rozestupy a jsou testováni. Ale v soukromém životě se tohle rozhodně neděje,“ dodává Rafaj.

U dětí se po nákaze koronavirem může objevit vážný zánětlivý syndrom PIMS-TS. V Česku bylo 200 případů

Číst článek

S tím ale nesouhlasí epidemiolog IKEMu, člen nové expertní Mezioborové rady pro epidemické situace a člen Rady vlády pro zdravotní rizika Petr Smejkal.

„Za prvé je to jedno z mála prostředí v zemi, které je otevřeno – máme zavřené školy, nefunguje kultura a podobně. Průmysl jsme ale vlastně nezastavili po celou dobu epidemie. A nejsme v úplně dobré situaci v epidemii,“ reaguje na Rafajova slova o tom, že zaměstnání je dnes nejbezpečnější prostředí v zemi. 

Bezpečná firma je jen ta, která dobře testuje kvalitními testy, má dobrou frekvenci odběrů a zároveň minimální záchyt. A pak ta, která všechny pozitivně otestované rychle odešle do izolace a vytrasuje všechny jeho kontakty. „Takto bych nazval bezpečný provoz – a nejsem si jistý, že se tak úplně děje.“

Smejkal: Musíme pomoci malým firmám

Smejkal nesouhlasí ani s tvrzením vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO), podle kterého situace v průmyslu není žádná katastrofa. „Nesouhlasil bych, že ten jednoprocentní záchyt, který se potvrdil po jednotýdenním antigenním testováním, je nízký a že úplně odráží současnou situaci.“ 

Podle epidemiologa potřebujeme testovat kvalitnějšími testy a s větší frekvencí. „Asi to není otázka velkých firem, ty si to testování dovolit mohou, protože to taky dělají už dlouho a mají zkušenosti. Pomoci musíme malým firmám, rozhodně i finančně, protože to pro ně je zátěž. Tam těch infekcí bude pravděpodobně taky víc,“ dodává Petr Smejkal ve Speciálu Plus. 

Věra Luptáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme