Z Austrálie a Nového Zélandu se vrátilo 300 Čechů repatriačním letem. Za letenku zaplatili 700 eur

V Praze v úterý odpoledne přistálo letadlo s více než 300 českými občany, kteří se vrátili z Austrálie a Nového Zélandu. Vyplývá to z informací na webu Letiště Václava Havla. České ministerstvo zahraničí už dříve uvedlo, že nynější evakuace byla posledním repatriačním letem, který pořádá. Na palubě letadla bylo i 35 občanů dalších evropských zemí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

(ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Letadla nejprve přepravila evakuované z Austrálie a z Nového Zélandu do Soulu, odkud pak přímým letem pokračovali do Prahy. „Na palubu letadla se dostali všichni Češi, kteří byli v Austrálii nebo na Novém Zélandu v nouzi. Tedy všichni turisté, studenti a lidé, kterým končila víza,“ uvedl o víkendu ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Spor Babiš–Hamáček–Prymula? Důležitá jsou rozhodnutí vlády, odpovídá šéf diplomacie Petříček

Číst článek

Evakuaci z opačné strany světa označil za organizačně i finančně nejnáročnější repatriační let, který ministerstvo zahraničí uspořádalo. Cestující za letenku zaplatili 700 eur (zhruba 18 tisíc korun).

Ministerstvo zahraničí ve středu představí shrnující informace o uskutečněných repatriacích i o situaci Čechů v cizině. V současnosti už diplomacie další pořádání zvláštních letů nepořádá.

Češi v zahraničí se ale mohou ve spolupráci s ambasádami dostat i do repatriačních letů organizovaných jinými evropskými státy, pokud to umožní kapacita letadel.

České zastupitelské úřady také pomáhají občanům s organizováním návratu do vlasti pomocí komerčních spojů.

Všichni Češi, kteří se vrací ze zahraničí, musí povinně do dvoutýdenní karantény. Opatření platí jak pro návrat pomocí repatriačního letadla, tak pro individuální dopravu zpět do vlasti.

Naše letadlo už je nad Ruskem. Ráno v Soulu 🇰🇷 úspěšně všichni nastoupili a odpoledne by měli dorazit do Prahy. Kdo neviděl, neuvěří, kolik práce za návraty Čechů ze zahraničí je. Děkuji všem za trpělivost a kolegům za extrémní nasazení 🇦🇺 @CZ Embassy Canberra @MZV ČR #spolutozvladneme

10:34 – 14. 04. 2020

12 171

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme