V Řeporyjích postaví příští rok pomník vlasovcům. Záměr schválilo zastupitelstvo

Pražské Řeporyje nechají příští rok k 75. výročí konce druhé světové války postavit pomník padlým vojákům Ruské osvobozenecké armády, takzvaným vlasovcům. Záměr na úterním jednání schválilo místní zastupitelstvo. Podle starosty Pavla Novotného (ODS) zhruba 300 padlým vojákům, kteří pomáhali při osvobozování Prahy v květnu 1945, Řeporyje důstojné pietní místo dluží.

Praha (Aktualizováno: 21:56 10. 12. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS).

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS). | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

„Příští rok máme naplánovanou opravu dvou pomníků a umístění jedné pamětní desky. Mimo vlasovce. Přirozeně to do toho zapadlo, jen se o tom v poslední době začalo mluvit,“ řekl pro Radiožurnál Novotný.

Moderátoři vs. politik v ruské televizi? ‚V Norimberku vlasovce neřešili,‘ dává historik za pravdu Novotnému

Číst článek

Budoucí vzpomínkové místo bude podle Novotného pod kamerovým systémem a chráněno antigraffiti nátěrem. Podoba pomníku bude podle Novotného dále řešena, pravděpodobně by se na něm neměl objevit termín vlasovci. I podle místních je kontroverzní. Řeporyjští navrhovali pomník doplnit vysvětlující tabulkou.

Na ní má být uvedeno, jak vojáci Ruské osvobozenecké armády pomohli Čechům v boji proti nacistům, ale i jejich další nechvalné činy.

Veřejnost, která přišla na zasedání v hojném počtu, se pustila do živé diskuse. Vystoupili zastupitel Prahy 11 za SPD Robert Vašíček nebo proruský aktivista Žarko Jovanovič, kteří Novotného záměr kritizovali.

Stavbu pomníku zpochybnili i další lidé, kteří v Řeporyjích žijí. Padl také návrh na vypsání referenda, což ale Novotný odmítl. Několik místních zmínilo vzpomínky svých rodičů či prarodičů. Shodli se, že o vlasovcích mluvili jedině v dobrém.

mav, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme