Za převádění dětí přes přejezd dostaly vychovatelky pokutu v horní polovině sazby, informoval magistrát

Tři vychovatelky, které v únoru převáděly skupinu dětí přes železniční přejezd v Řeporyjích i přes zapnutou výstražnou signalizaci, dostaly od pražského magistrátu pokutu. Serveru iROZHLAS.cz to řekl mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník. Výši pokuty nelze zveřejnit.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Z naší strany je již případ ukončen, ženy byly pravomocně potrestány finanční sankcí podle zákona o silničním provozu,“ uvedl pro iROZHLAS.cz mluvčí pražského magistrátu Tadeáš Provazník s tím, že sankce byla udělena v horní polovině sazby. Na rozhodnutí jako první upozornil server Novinky.cz.

Hazard na přejezdu v Řeporyjích: ženy vedoucí děti přes koleje nespáchaly podle policie trestný čin

Číst článek

V případě porušení zákona o silničním provozu se pokuta pohybuje ve výši od 1500 do 2500 korun. Přesnou výši ale sdělit odmítl, protože správní řízení je ze zákona neveřejné.

Už na konci února police konstatovala, že trojice žen převádějící skupinu dětí přes železniční přejezd v Řeporyjích v momentě, kdy svítilo červené výstražné světlo, nespáchala trestný čin, ale že mohlo jí o přestupek.

„Vyhodnocením kamerových záznamů a výslechem svědků kriminalisté došli k závěru, že nebyly naplněny znaky skutkové podstaty jakéhokoli trestného činu, které by opravňovaly zahájit trestní stíhání konkrétních osob,“ sdělil tehdy mluvčí pražských policistů Jan Rybanský s tím, že případ předali příslušnému správnímu orgánu. A tím byl právě pražský magistrát.

Policisté případ původně prověřovali pro podezření z trestného činu obecné ohrožení, za což může hrozit v nejhorším případě až osm let vězení.

Incident na přejezdu

Policisté našli ženy, které převedly děti přes přejezd v Řeporyjích. Podezírají je z obecného ohrožení

Číst článek

Video zachytilo situaci na řeporyjském přejezdu, kde na konci února kolem poledne začnou blikat červená výstražná světla, sklopí se závory a auta okolo zastaví. Následně přichází skupinka tří dospělých žen a asi třinácti malých dětí, která bez ohledu na výstrahu přejezd přebíhá a míří k železniční stanici.

„U přejezdu vidím šílené výjevy, hrozné věci, ale tohle jsem ještě neviděl,“ komentoval situaci řeporyjský starosta Pavel Novotný z ODS, který na video pořadu Extrémní starosta z MALL.TV upozornil na svých sociálních sítích.

České dráhy prověřovaly také informaci, zda někdo z jejich zaměstnanců dal ženám pokyn, že mohou železniční přejezd s dětmi bezpečně přejít. Strojvedoucí ani vlakvedoucí to ale neudělali. „Z našeho interního šetření vyplývá, že žádný ze zaměstnanců Českých drah ženy k přecházení přes přejezd nevybízel,“ uvedla pro iROZHLAS.cz mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

VIDEO: Ženy převáděly skupinu dětí přes přejezd kolem spuštěných závor. Případem se zabývá policie

Číst článek

A Správa železnic nemá v této stanici žádného svého zaměstnance. „Není tam výpravčí ani nikdo ze zaměstnanců Správy železnic,“ uvedl mluvčí Marek Illiaš.

Případ sledovala také České školní inspekce, podle ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala ale nešlo o veřejnou školu či školku. „Dostali jsme od Policie České republiky informaci, že nejde o školské zařízení nebo školu, která by byla zapsána v rejstříku, není tedy v působnosti školského zákona,“ doplnil Zatloukal.

Anna Jadrná, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme