Nemocnice se starají o více než 9000 nakažených koronavirem. Čtvrtina je ve vážném stavu

V nemocnicích bylo po tomto víkendu 9401 pacientů s nemocí covid-19, z toho 2045 mělo těžký průběh nemoci. Oba údaje jsou dosud nejvyšší za dobu epidemie koronaviru v Česku. V úterý se snížil počet hospitalizací na 9006, ve vážném stavu bylo podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 2016 pacientů. Podle ministerstva zdravotnictví pak v úterý přibylo v Česku dalších 13 934 případů nemoci covid-19, je to zhruba o 1400 méně než před týdnem.

Sledujeme online Praha (Aktualizováno: 9:26 17. 3. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V první várce ze Středočeského kraje dostali Sokolové dvě stě dávek vakcíny Moderna.

Reprudukční číslo se drží pod hodnotou 1 (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Od prvních potvrzených případů na začátku loňského března se koronavirem prokazatelně nakazilo víc než 1,4 milionu obyvatel, přes 1,2 milionu z nich se vyléčilo. Dosud v Česku s covidem zemřelo 23.902 lidí, v poslední době umírá skoro každý den přes 200 nakažených.

Doba na uvolnění opatření ještě nenastala. Cesty mimo okres by měly zůstat zakázané, říká viroložka

Číst článek

Reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších lidí, které nakazí jeden pozitivně testovaný, zůstává těsně pod hodnotou jedna. Ve středu se zvýšilo z 0,94 na 0,97. Pokud číslo stoupne nad hodnotu jedna, epidemie zrychluje.

Šíření nákazy v zemi v posledních dnech stagnuje, nemocnice jsou ale stále přeplněné. Po víkendu vyžadovalo hospitalizaci přes 8900 lidí s covidem a skoro 2000 z nich bylo ve vážném stavu. Aktuální údaje zatím ministerstvo nezveřejnilo.

Vláda kvůli enormní zátěži nemocnic nechystá před Velikonocemi zásadní uvolnění dosud nejpřísnějších protikoronavirových opatření, které platí od začátku března. Hodlá znovu požádat poslance o prodloužení nouzového stavu, který jinak skončí 28. března.

Čtvrtý stupeň pohotovosti

Index epidemického rizika PES zůstává čtvrtý den na 71 bodech, což odpovídá čtvrtému z pěti stupňů pohotovosti.

Oproti předchozímu dni o zhruba tři setiny stouplo reprodukční číslo, mírně se zlepšily ostatní tři ukazatele pro výpočet skóre - tedy průměrný počet nakažených na 100 000 obyvatel za dva týdny, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory i podíl hospitalizovaných, u kterých se covid-19 prokázal až v nemocnici.

Původně se indexem měla řídit opatření proti šíření nákazy, ale nyní už jeho hodnota není relevantní. Hlavním ukazatelem je pro vládu naplněnost nemocnic. Uvolnit restrikce bude podle nedávných vyjádření ministrů možné, až počet hospitalizovaných klesne zhruba na tři tisíce.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme